Znalci architektury založili Klub Za starou Prahu, chtějí chránit historické památky

Znalci architektury založili Klub Za starou Prahu, chtějí chránit historické památky zdroj: Wikipedia.org

28. 1. 2013, 10:29 | Jiřina Nováková

stalo se 28. ledna 1900 19. stol.

Praha – Z podnětu milovníků staré Prahy, kteří se rozhodli aktivně hájit její historické a architektonické kvality proti všem záměrům narušujícím neopakovatelný půvab, vzhled a osobitost Prahy, vznikl Klub Za starou Prahu.

Do čela klubu se postavily výrazné osobnosti pražské inteligence – architekti, umělci, teoretici a historici, aby vytvořili občanské sdružení, které se bude věnovat ochraně památek v Praze.

Klub vznikl právě v době soustředěného náporu stavebních podnikatelů na výhodné využití parcel historického centra města. Tomu však musely předcházet demolice cenné historické zástavby, čemuž je nutné udělat přítrž. Krása a historicky cenné skvosty Prahy musí být zachovány.

Křištálová kouleVěštecká koule

Klub se pustí od počátku do tvrdého boje, který bude mít své úspěchy i prohry. Činnost klubu  se však nebude neomezovat jen na Prahu. Již před první světovou válkou vyvolá následování v řadě dalších českých historických měst, kde vzniknou klubovní pobočky, například v Českých Budějovicích, Pelhřimově, Domažlicích, Plzni, Rokycanech, Mělníku, Pardubicích.

K mnoha významným osobnostem, které budou patřit v stoleté historii klubu k jeho hlavním představitelům, se dnešní klub s pýchou bude hlásit. Bude k nim patřit mnoho architektů: Pavel Janák, Rudolf Kříženecký, Jan Koula, Antonín Engel, Bohumil Hypšman, Josef Chochol, Bohumír Kozák, Eduard Hnilička a mnoho neméně slavných osobností z oboru historie a dějin umění.

Do nového politického režimu v roce 1989 vstoupí Klub Za starou Prahu za předsednictví Oldřicha Hory a v současné době bude pod vedením předsedkyně PhDr. Kateřiny Bečkové.

Zdroj: www.zastarouprahu.cz

Témata: Praha, spolek

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Držím palce ti rusááci

  Jaryn, 28. 1. 2013 20:54

  Reagovat

  Držím palce ti rusááci by nejradši zkoupili všecko!

 • Fuj, co to je

  Miroslav Klánek, 28. 1. 2013 21:34

  Reagovat

  Fuj, co to je na tom obrásku? To jako nám teď budou v Prahe stavět tyhle rádoby moderní baráky?

Sobota 4. 7. 2020, včera měl(a) svátek Radomír

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt