Běžecký závod na lyžích v Krkonoších skončil tragicky, zahynuli dva lidé

Běžecký závod na lyžích v Krkonoších skončil tragicky, zahynuli dva lidé zdroj: Lide.uhk.cz

24. 3. 2012, 19:07 | Sylva Burgertová

stalo se 24. března 1913 ½ 20. stol.

Špindlerův Mlýn – Osmý ročník Mezinárodního závodu v běhu na lyžích na 50 km začal v Krkonoších dnes ráno v krásném počasí.

Start byl v Labské boudě, cíl se změnil na poslední chvíli, neb původní úmysl se Sněžkou, překazilo málo sněhu, a tak měl závod končit v Horních Mísečkách. Startovali čtyři Češi, dva Němci a 9 turistů kteří chtěli závod pouze dokončit.

Během závodu přišla prudká změna počasí následována sněhovou vichřicí a všichni kromě Bohumila Hanče závod vzdali. Ten pokračoval i když byl oděn pouze v košili bez čepice. Není jisté kde přesně ale nejspíše u Harrachových kamenů čekal jeho přítel Václav Vrbata, který je přišel povzbudit, když se ale setkali, vypůjčil promrzlému Hančovi část svého oděvu a vydal se na pomoc.

Pár běžců s rozhodčím Fisherem se vydalo hledat Hančeho na kterého marně čekali na Labské boudě. Toho našel běžec Emerich Rath a snažil se jej odvléct, odtáhnout, po půl kilometru byl ovšem vyčerpán a tak doběhl do Labské boudy a vyslal záchrannou výpravu pro pomoc. Ta ještě Hanču nalezla živého, byl ovšem velice podchlazený a tak jej ani oživovací pokusy nedokázaly zachránit a lékař konstatoval smrt po 15 hodině.

Václav Vrbata byl nalezen zhruba ve stejné době, ovšem už mrtev.

Křištálová kouleVěštecká koule

Vrbatův hrdinný čin se stane impulsem pro vznik záchranných a horských služeb. O jejich osudu se natočí filmy, které dostanou tento příběh na veřejnost.

V Krkonoších se postaví dva pomníky jeden Hančův na Labské boudě a také Mohyla Hanče a Vrbaty u Harrachových kamenů, kde se nalezlo tělo umrzlého Václava Vrbaty.

Zdroj: Horydoly.cz

Témata: Krkonoše, lyže, něh na lyžích, tragédie, závod

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 30. 10. 2020, včera měl(a) svátek Silvie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt