Druhé novodobé dějiny skončily. Co přinesly nového?

Druhé novodobé dějiny skončily. Co přinesly nového? zdroj: Wikipedia.org

28. 10. 2011, 11:38 | jaroslavpoks

stalo se 28. října 1900 19. stol.

Paříž, Francie – Původně první olympijské hry, které se měly v Paříži letos uskutečnit, dospěly dnes ke svému konci. Jako součást právě probíhající Světové výstavy, která potrvá až do 12. listopadu, se tak staly příjemným sportovním zpříjemněním zmíněné kulturní události. Oproti předchozím olympijským hrám v Athénách přinesly ty v Paříži několik novinek.

Olympijské hry v Paříži měly být původně velkou premiérou. Jejich pořadatelé se však v roce 1885 rozhodli, že nebudou čekat dlouhých pět let, a tak uspořádali následující rok (1986) hry v Athénách. Účastnit se tehdy mohli pouze muži, ženám byl na stadion vstup zakázán.

S takovým pravidlem se však nesmířila Řekyně Stamata Revithi, matka 17měsíčního dítěte a manželka olympionika. Následující den po té, co její manžel zaběhl v roce 1896 oficiální marathon, se rozhodla daný úsek zaběhnout také, přestože v konečné fázi neměla povolený vstup na stadion. Olympijskou disciplínu uběhla za pět a půl hodiny. V cíli sehnala jména a podpisy hned několika svědků, kteří se zaručili za správnost naměřeného času. Pořadatelé ji přesto nepřiznali jakékoliv ocenění.

Nejen proto druhý ročník olympijských her otevřel svá zápasiště i ženám, konkrétně ve dvou disciplínách: kroket a tenis. Paříž tak dala světu první vítězku olympijských her. Stala se jí anglická tenistka Charlotte Cooperová. Svým zlatem přispěla k dalším 29 medailím Anglie, která se tak stala 3. zemí v pořadí s nejvyšším počtem získaných medailí. Zvítězila hostující Francie, která počet medailí druhých Spojených státu (47) více než zdvojnásobila, se 107 medailemi. Rakousko-Uhersko se olympiády bohužel nezúčastnilo.

Na olympijských hrách je také umožněno soutěžit sportovcům, aniž by spadali pod svůj stát. Takto složený Smíšený tým bojuje za vítězství obdobě jako ostatní národní týmy. V letošních hrách získal Smíšený tým 12 medailí, čímž skončil na pěkném 4. místě.

Bylo také rozhodnuto, že sportovat se bude jen o nědělích. Vůči tomuto usnesení vznesli protest rozhořčení američtí olympijonici. Podle jejich názoru není vhodné, aby se hry konaly ve dny, které jsou určeny spíše k odpočinku než k soupeření. Jejich stížnost však nebyla vyslyšena.

Na další významné novinky v konání olympiády si budeme muset počkat čytři roky. V pořadí třetí olympijské hry se totiž budou konat až v roce 1904 ve Spojených státech amerických. Již nyní lze nicméně téměř s jistotou říci, že v neděli hry probíhat nebudou.

 

Zdroj: History1900s.about.com, Factmonster.com, Wikipedia.org

Témata: olympijské hry

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 14. 4. 2021, včera měl(a) svátek Aleš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt