Hokejista Jaromír Jágr slaví dvacetiny, přinášíme dva roky starý rozhovor

Hokejista Jaromír Jágr slaví dvacetiny, přinášíme dva roky starý rozhovor zdroj: Penguins.nhl.com

15. 2. 2012, 14:53 | Jakub Hájek

stalo se 15. února 1992 90. léta

Kladno – K dnešním dvacátým narozeninám úspěšného hokejisty Jaromíra Jágra připomínáme dva roky starý rozhovor:

S příchodem na domluvený rozhovor se trošku opozdil. Podle svého zvyku totiž zůstal po tréninku na ledě, aby si s některými spoluhráči zalaškoval při proměňování trestných střílení.

Sázejí se mezi sebou a brankáři a může se stát, že šikovnému hokejistovi přinese tahle tréninková prodloužená i pětistovku. Nevím, kolik ten den vyhrál, ale dorazil v dobré náladě.

Široká ramena mu obepínala černá kožená bunda s jakousi kovovou orlicí na rukávě, částečně obnaženou hruď dekoroval křížek z drahého kovu a levou dlaň měl ozdobenou velkým nápisem BRUSLE. „Mám je přinést jednomu svému známému a už dva dny na to zapomínám. Tak jsem si to poznamenal propiskou na ruku,“ řekl mi na vysvětlenou 188centimetrový a 92 kilogramů vážící hokejista Poldi Kladno, který v právě uplynulé prvoligové sezóně nastřílel třicet branek a třicektrát při gólu asistoval svými nahrávkami.

Když ještě dodám, že mu 15. února bylo teprve osmnáct, pak už je skoro zbytečné, abych uváděl, že mi na otázky odpovídal Jaromír Jágr.

Ve své druhé sezóně v dresu Poldi Kladno jste se stal v mužstvu jedničkou a třeba váš trenér František Kaberle vás považuje za jednoho z nejlepších borců v Československu. Loni jste začal do I. ligy nakukovat jako 16letý talentovaný mladíček a dnes jste oporou mančaftu. Jaké byly vaše pocity, když jste si tohle začal uvědomovat? Jak jste překonával nováčkovskou trému?
Nic jsem si neuvědomoval, hrál jsem a hraji bez nervozity a bez sáhodlouhého přemýšlení. Trému jsem měl snad jen ve svém prvním mistráku na kladenském ledě, jinak ji neznám ani v nároďáku. Když jsem loni začal mezi dospělými, nepociťoval jsem proti dorostenecké lize při své hře žádný velký rozdíl. Když má kluk dobrou figuru, může zvládnout předchod do starší kategorie bez problémů. Už od pěti let jsem hrál v PZ Kladno se staršími spoluhráči, a tak jsem si zvykl.

Vy opravdu nejste nikdy nervózní? Tomu se mi nechce věřit.
Nervy mám jen ze školy. Jsem ve čtvrtém ročníku stavební průmyslovky a měl bych v červnu maturovat. Ale nevím nevím, zda to stihnu. Možná se před maturitní komisí objevím až v září, nebo dokonce až příští rok. Copak o to, třeba čeština mi nedělá problémy, naučím se nazpaměť spisovatele a jdu na zkoušku. Mnohem horší jsou ale odborné předměty.

Vraťme se k hokeji. Trenér Sýkora tvrdí, že se nijak nevyhýbáte tréninku, ba naopak vás prý musí ještě brzdit.
Těším se na tréninky a zůstávám po nich s kamarády na kluzišti někdy až do té doby, než nás ledaři vyhodí.

Co vás vedle hokeje ještě zajímá?
Hokej je báječný, ale ještě raději bych se býval stal tenisovým profesionálem. Třeba teď jsem na kurtech každý den.

To je všechno, o nic víc se nezajímáte?
Zbytek volného času prospím. Spánek to je prostě paráda. Nechodím do hospody, na diskotéky, nepiju ani pivo, nekouřím…

Děvčata?
Ne. Zatím ne.

Poslyšte, trenér Sýkora mi říkal, že jste samorost. Zdá se, že se nemýlí.
Podívejte se, už od dorostu hraju jak hraju. Trenéři mi nic nevytýkají, neurčují mi, co a jak mám na ledě dělat. Stejně bych si hrál po svém.

To si mám opravdu poznamenat? Vy si skutečně nenecháte do ničeho mluvit?
Řídám se vlastním rozumem a radami svého otce. A neřesti u mě nehledejte, nevím, proč bych si měl v této době nějakými radovánkami komplikovat život a kazit si šanci, kterou mám před sebou.

Výborně, mluvme o ní. Ve velkém se přetřásají vaše perspektivy v kanadsko-americké NHL… Takže co s vámi bude za měsíc, za půl roku?
Těžko říct. Na vojnu nyní nechci, z devětadevadesáti procent dostanu odklad. Proč bych měl teď rukovat, když se v současné době otevřely pro hokejisty hranice. To by byla ztráta času. Měl bych možná jít hrát za oceán a přitom tam studovat. Vše však záleží na tom, kdy se mi podaří složit maturitní zkoušky.

V jakém stadiu jsou vaše kontakty s klubem Hartfort Whalers?
Můj otec se nedávno sešel k jednání s Ivanem Lendlem, ale nic není jisté, V červnu se koná ve Vancouveru draft, na který bych měl odjet. Zatím jsem vzhledem ke svému věku nebyl nikým draftován.

Takže liga v kladenském týmu vás už nezajímá?
Tak bych to neřekl. Trenér Sýkora mi radí, abych zůstal doma ještě rok a šel do NHL jako hotový hráč. Já se nedomnívám, že bych měl Kladnu splácet výchovu tím, že zde budu ještě nějaký čas hrát. Svůj dluh vůči oddílu bych vymazal přestupem, z něhož by Kladnu připadla jistě velmi slušná částka. Nyní je ovšem pravděpodobnější, že v dresu Poldi budu hrát i v příští sezóně, což neberu jako přítěž.

Máte za mořem vyhlédnutý mančaft, kam by vás táhlo srdce?
Ne, žádnému klubu nefandím. Raději bych však odešel do USA, protože americké kluby jsou bohatější než kanadské. Ale jednoduše odejdu z Kladna bez nostalgie do mužstva, s nímž se dohodneme.

Rozumím-li tomu dobře, pak je vaším prioritním zájmem se co nejvýhodněji prodat.
Rozumíte tomu správně. Chci dělat svůj koníček a zároveň profesi za co nejvíce peněz. Je na to snad něco divného? A opakuji, výhodná smlouva pomůže i Kladnu.

Umíte anglicky?
Ani slovo. Ale možná pojedu v létě do Kanady, kde bych absolvoval intenzivní výuku angličtiny.

Máte zájem získat pevné místo v československé reprezentaci?
Samozřejmě, to říkám naprosto upřímně. Záleží však nejen na mně, ale pochopitelně také na trenérech nároďáku i na tom, zda budu hrát tady nebo v kanadsko-americké NHL.

Vrátil byste se po vašem případném působení za oceánem zpět domů, do Československa?
Určitě! Byla by blost, abych zůstávat někde v Americe nebo v Kanadě. Vydělané peníze bych si přivezl k nám. V našich poměrech by znamenaly mnohem víc.

Co byste pak dělal?
Nevím, o tom nepřemýšlím. Když budu mít takové peníze, nemusím si potom lámat se životem hlavu.

Poděkoval jsem Jaromíru Jágrovi za rozhovor a potom dlouho přemýšlel o jeho slovech. Možná se vám budou zdát chladně počtářská. Z minulosti nejsme na podobnou přímočarost zvyklí. Ať už se vám však Jágrovy názory líbí, nebo k nim máte výhrady, jisté je, že tenhle osmnáctiletý mládenec má své cíle v hlavě až překvapivě srovnané.

Vyrůstal na soukromém statku svého otce ve Švermově. Chovají zde býky, slepice, mají kočky a psa. Vlastní kombajn, sklízí seno i obilí, hospodaří s výsledky své tvrdé práce. Hokejový fanatik Jaromír Jágr je odhodlán dřít a hodně vydělávat na jiném, ledovém gruntu. Efektnějším, výnosnějším, ale otevřeném jen pro nejlepší z nejlepších.

Daniel Pacek

Zdroj: Gól: Fotbalový a hokejový týdeník, Daniel Pacek

Témata: hokej, Jaromír Jágr, NHL, rozhovor, Sport

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 16. 4. 2021, včera měl(a) svátek Anastázie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt