Hokejisté Olomouce a Kladna se v semifinále extraligy pokoušeli uplácet

Hokejisté Olomouce a Kladna se v semifinále extraligy pokoušeli uplácet zdroj: Hokej.cz

15. 4. 2013, 17:11 | Jakub Hájek

stalo se 15. dubna 1994 90. léta

Kladno – Hráči HC Olomouc a HC Kladno se vzájemně pokoušeli podplatit v nedávném semifinále nejvyšší hokejové soutěže.

Z několika na sobě nezávislých výpovědí hráčů obou týmů, kteří si nepřejí být jmenováni, protože by to zničilo jejich hokejovou kariéru, vyplynulo, že ani jedno mužstvo peníze nakonec nepřijalo.

K pokusům o uplácení došlo navzdory nepsaným pravidlům, kterých se údajně obvykle drží všichni hráči, že podplácet je možno pouze v základní části soutěže, zatímco v play off, kdy se již hraje vyřazovacím způsobem o titul mistra, jsou tyto praktiky tabu.

Jako první přišli s nabídkou, pohybující se vždy kolem sto tisíc korun, hráči Olomouce před druhým zápasem v Kladně. Kladenští odmítli a poté, co zvítězili, vedli 2:0 na zápasy a k postupu jim chyběla jediná výhra. Před odvetami v Olomouci tentokrát peníze nabízelo Kladno, ale také neuspělo. Olomouc oba domácí zápasy vyhrála a vyrovnala na 2:2.

Největší dohady panují kolem rozhodujícího, pátého střetnutí na kladenském ledě. Domácí brankář Kameš pustil během osmi minut čtyři góly a nehal se vystřídat. Kladno s druhým gólmanem hladem prohrálo, bylo vyřazeno a do finále ligy postoupila Olomouc.

„Přísahej, žes to neprodal,“ křičel podle svědků kladenský trenér Neliba na Kameše v kabině. „Zeptal jsem se trenéra, jestli to myslí vážně, nebo si dělá legraci,“ řekl Kameš.

Kamešova manželka Vladislava uvedla, že její muž přišel domů z pátého semifinálového zápasu celý ubrečený. „Už před zápasem říkal, že je nervózní. Když jsem potom viděla v televizi, že dostal čtyři góly, tušila jsem, že je zle. Tři dny s ním nebyla řeč,“ říká dnes.

Křištálová kouleVěštecká koule

„Na tuhle smůlovatou sérii nikdy nezapomenu,“ prohlásí v roce 2003 útočník Radek Gardoň. „Jeli jsme na Moravu a snad jsme si mysleli, že už to půjde samo. A co se stalo potom, to jsem v životě nezažil. Myslím, že to tenkrát bylo od pana Čecha perfektně sehrané. Rozebral nás do posledního šroubku. Ukazoval se s našimi hokejisty, často si s nimi povídal. Nebo šířil různé fámy. A sotva pak někdo udělal jednu chybičku a hned byl podezřelý, že prodal zápas,“ bude Gardoň vzpomínat.

Kariéra nadějného kladenského gólmana Kameše se zadrhne. Ještě v únoru 1994 bude na olympiádě v Lillehammeru třetím brankářem reprezentace, po play-off pro něj ale v Kladně už nebude místo.

Přestěhuje se na Moravu, ve Zlíně bude pomalu sbírat ztracené sebevědomí. I když se s ním hned dostane do finále, potáhne se s ním pořád podezření potenciálního „prodavače“.

Nakonec odejde na rok do Německa a až v roce 2001 se dočká titulu jako brankář Vsetína. „Ani to mi ale nepomohlo nešťastnou vzpomínku setřást,“ přizná o dva roky později. „Ani čas to nezahojil, pořád je to ve mně.“

Zdroj: MF Dnes, 15. dubna 1994, hokej.idnes.cz

Témata: extraliga, hokej, korupce

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 15. 4. 2021, včera měl(a) svátek Vincenc

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt