Já su tak šťastné!, prohlásil první Čechoslovák, který přeplaval kanál La Manche

Já su tak šťastné!, prohlásil první Čechoslovák, který přeplaval kanál La Manche zdroj: Eplavani.cz

30. 7. 2012, 18:06 | Michala Ondrušková

stalo se 30. července 1971 70. léta

Dover – Konečně se i Československo dočkalo! František Venclovský na druhý pokus úspěšně přeplaval kanál La Manche.

Je teprve druhým plavcem z vnitrozemí, a celkově 122. na světě. Na anglický břeh vstoupil po patnácti hodinách a dvaceti šesti minutách v ledové vodě průlivu.

Možná si mnozí z Vás ještě vzpomenou na loňský Venclovského pokus, zdokumentovaný filmem Poražený vítěz, který bohužel kvůli špatnému počasí nevyšel, a totálně vyčerpaného jej museli vzít do doprovodného člunu ještě před vysněným cílem. Už v tom okamžiku měl však prohlásit, že se sem vrátí, a svůj sen si splní. A to se mu, i za přispění Přerovských strojíren, jež poskytly devizové krytí, po necelém roce podařilo.

Nezdolná vůle je snad největším charakterovým rysem tohoto vojáka z povolání a nadšeného sportovce a otužilce. Toužil se účastnit dokonce olympijských her v roce 1960, ale překvapivě nikoli jako plavec, ale boxer. Venclovský je totiž armádním přeborníkem ve střední váze z roku 1955, a o rok později si dokonce vybojoval Velkou cenu letectva. Bohužel, nebo možná bohudík, box, ani atletika či gymnastika nebyly jeho osudem. Při gymnastickém tréninku si tři roky před olympiádou vážně poranil páteř, a verdikt zněl neúprosně – ochrnutá polovina těla.Už nikdy žádný box, ani jiný sport.

Vůle Františka Venclovského ale byla silnější, a to nikoliv naposledy. Zlá náhoda si s ním zahrála ještě jednou, a to při vážném poranění hlavy. Jako rehabilitaci mu doporučili plavání, a on si tak vytyčil nové cíle – a největším z nich bylo pokoření kanálu La Manche.

Plavci z přímořských zemí mají pozici k trénování mnohem jednodušší, ale Venclovský chybějícího moře vyřešil s hanáckou svérázností – nakoupil sůl, a na podmínky mořské vody si zvykal ve vaně. Moře uviděl poprvé v životě až loni, při svém prvním pokusu.

Ukázalo se, že to nebyl tak velký handicap, jak se mnozí obávali, a tak triumfující František Venclovský jako první Čechoslovák vystoupil na doverské břehy, a své emoce vyjádřil větou: “Já su tak šťastné!”

I my všichni jsme šťastní, že si splnil svůj největší sen, a hrdí jsou na něj jistě i jeho kamarádi, kteří, jak jsme se dozvěděli, už mu stihli vymyslet trefnou přezdívku – Franta Kanál.

Křištálová kouleVěštecká koule

Františku Venclovskému se plavání stane osudem. A to ve všech směrech. Při plavání v milované Bečvě jej přepadne náhlá ztuhlost, a o týden později zemře. Do té doby však ještě stihne několikrát znovu přeplavat La Manche, a spolu s kamarádem Janem Novákem jako první na světě přeplavou Bajkal.

Jeho první věta po výstupu na břeh se stane památnou, a pro všechny Franta Kanál zůstane nejen prvním Čechem, který zdolal vody kanálu La Manche, ale především symbolem nezdolné vůle, která může zvítězit i nad nepřízní osudu.

Zdroj: Olomocky.rej.cz, Sport.lidovky.cz, Wikipedia.org

Témata: kanál, La Manche, plavání

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 28. 2. 2021, včera měl(a) svátek Alexandr

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt