Kreuziger se radoval předčasně, úvodní etapu po trase Závodu míru rozhodl na pásce Svorada

Kreuziger se radoval předčasně, úvodní etapu po trase Závodu míru rozhodl na pásce Svorada zdroj: Archiv Favoritu Brno

29. 4. 2012, 10:13 | Jakub Hájek

stalo se 29. dubna 1989 80. léta

Mladá Boleslav – Sníh, studený vítr a velká zima promluvily hned na startu úvodní etapy kontrolního cyklistického závodu po trase Závodu míru. Kromě Regece, který si stěžuje na bolesti krku, byla na startu kompletní reprezentace.

Povel startéra však přišel v Děčíně, tedy nikoliv v Petrovicích, takže etapa měřila 107 km. Odstartovalo celkem 131 závodníků a v mladoboleslavském cíli se radoval nejvíce jednadvacetiletý Ján Svorada.

Peloton za sebou měl asi 20 km, když před stoupáním na vrch Ovesná odjela devítičlenná skupina, v níž z reprezentantů, kteří se připravují na Závod míru, byli Vašíček, Toman, Lipták a Kreuziger. Ti také určovali tempo, které bylo v chladném počasí hodně vysoké. Skupina si vytvořila chvílemi až dvouminutový náskok.

Na 57. kilometru měl Kreuziger defekt. Jeho oddíloví kolegové Toman a Burian na něho počkali a společně se dotáhli zpět do vedoucí skupiny.

Ostatní závodníci, především reprezentanti, se však nechtěli s tímto vývojem smířit. Na 80. kilometru vedoucí devítku postupně „dorazily“ další dvě menší skupinky, v nichž z reprezentantů byli Svorada a Vacek. Naši nejlepší také byli nejaktivnější na prémiích.

Jezdci do mladoboleslavského cíle hodně pospíchali a o místa na stupních vítězů si to rozdali až na škvárovém oválu stadionu Autoškody. Kreuziger už se viděl nejvýše, zvedl ruku, ale téměr na pásce jej předstihl o galusku Svorada. U vnitřního okraje ještě spurtoval Vopálka.

„Byla to velmi těžká etapa, zejména první kopec a pak závěr, když už jsme toho vzhledem k zimě měli dost. Na Kreuzigera jsem to prostě zkusil,“ okomentoval vítězství Svorada.

Spokojený byl i trenér reprezentace Antonín Bartoníček: „Etapa byla namáhavá, peloton závodil, takže to bylo drama od startu vlastně až do cíle. Určitě je dobré, že reprezentanty bylo vidět a spolu s nimi na sebe ve špici upozorňovali i další jezdci, o nichž se v souvislosti s reprezentací hovoří. Regec? Je nachlazený, ale do startu Závodu míru by měl být v pořádku.“

Pořadí vítězů

  1. Svorada (Dukla Brno) 2:31:47
  2. Kreuziger (RH Plzeň)
  3. Vopálka (JZD AK Slušovice)
  4. Klaus (Ústí nad Labem)
  5. Lom (Dukla Praha)
  6. Trkal (RH Plzeň)

Zdroj: Rudé Právo – Archiv.ucl.cas.cz

Témata: cyklistika, závod, Závod míru

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 18. 1. 2020, včera měl(a) svátek Drahoslav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt