Na olympiádě v Athénách se poprvé běžel maraton

Na olympiádě v Athénách se poprvé běžel maraton zdroj: Wikipedia.org

10. 4. 2011, 14:05 | Zdeněk Moravec

stalo se 10. dubna 1896 19. stol.

Athény – Dnes se jako součást 1. letních olympijských her v Athénách běžel maratonský běh. Jde o běh na neuvěřitelnou vzdálenost 42,195km. Inspirací pro tuto novou, náročnou disciplínu byla legenda o Feidipidovi, který údajně podobnou vzdálenost urazil, když běžel z města Maratón do Athén se zprávou o porážce perského vojska. Feidipides tento výkon zaplatil životem.

S myšlenkou zařadit tuto novou disciplínu do programu LOH přišel Michael Bréal, který pro ni dokázal nadchnout zakladatele LOH Pierra de Coubertina.

Na start závodu ve městě Maraton se postavilo 17 závodníků (přihlášených bylo 25) z Řecka, Maďarska, Francie, Austrálie a USA. Hned ze začátku se vedení ujal francouzský závodník Albin Lermusiaux, na druhém a třetím místě běželi Edwin Flack a Arthur Blake. Jejich tempo se ukázalo jako příliš vysoké a na 42km trati neudržitelné. Blake odstoupil na 23 km, Lermusiaux na 32 km a Flack na 37 km.

Cílem proběhlo pouze devět závodníků, z toho sedm Řeků, jeden Maďar a jeden Francouz. První místo vybojoval řek Spiridon Louis, který k obrovské radosti domácího publika proběhl cílem v čase 2:58:50, na druhém místě doběhl jeho krajan Kharilaos Vasilakos v čase 3:06:03 a bronzovou medaili získal maďarský závodník Gyula Kellner, který proběhl cílem v čase 3:06:35.

Jak se dnes ukázalo, je maratonský běh velmi náročnou disciplínou. Uvidíme, jestli se na dalších olympijských hrách a jiných sportovních soutěžích s tímto během potkáme.

Křištálová kouleVěštecká koule

Maraton se stane skutečně velmi populární disciplínou mezi amatérskými běžci. V roce 1967 poprvé na Bostonském maratonu odstartuje žena – Kathrin Switzer. Na závod se přihlásí jako K. Switzer, ale v průběhu maratonu bude odhalena pořadatelem, který se jipokusí zastavit. To se mu nepodaří díky pomoci ostatních běžců, kteří se Kathrin zastanou. To bude začátek ženských maratonů.

Témata: běh, maraton, olympijské hry, Sport

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt