Při letecké havárii zahynul Graham Hill, šampion Formule 1

Při letecké havárii zahynul Graham Hill, šampion Formule 1 zdroj: Guardian.co.uk

29. 11. 2010, 11:16 | Jakub Kratochvíl

stalo se 29. listopadu 1975 70. léta

Londýn – V letadle, které dnes spadlo v Arkley u Londýna, zahynul bývalý šampion Formule 1 Graham Hill. Spolu s ním zemřel jeho manažer Ray Brimble, dva mechanici Tony Alcock a Terry Richards, designer Andy Smallman a třiadvacetiletý nadějný jezdec Anthony Brise, který měl premiéru letos 27. dubna ve Velké ceně Španělska. Podle posledních zpráv letoun pilotoval Hill. Okolnosti havárie se dále vyšetřují.

Život a kariéra Grahama Hilla

Graham Hill se narodil 17. února 1929 v Hampsteadu u Londýna. Mezi sportovce nahlédl jako člen osmiveslice veslařského klubu Southsea a v letech 1952 až 1954 byl členem londýnského veslařského klubu LRC ve čtvrti Putney. Pokoušel se také o štěstí jako mechanik závodních automobilů a v dubnu 1954 absolvoval svůj první závod v Brands Hatchi. V něm se umístil na druhém místě. Stále ale jezdil jako poloamatér a pobíral podíly na výhrách a honoráře od sponzorů.

Roku 1958 jej angažoval Colin Chapman, majitel stáje Lotus. Rodák z Hampsteadu poprvé startoval ve Formuli 1 ve Velké ceně Monaka, kterou ale pro defekt kola nedojel. První čtyři sezóny se vybrušoval a vyzrával. Od Lotusu přešel v roce 1960 do stáje BRM a dva roky nato slavil první titul mistra světa F1. Aplaus si vychutnal i ve Spojených státech při závodě „500 mil Indianapolis“ před devíti lety.

Před sedmi lety se vrátil k Lotusu a podruhé si odnesl nejvyšší vavříny. Poslední Velkou cenu absolvoval 18. května 1969 v milovaném Monaku, ve kterém triumfoval celkem popáté. Založil vlastní stáj Hill-Lola, do které si letos vyhlédl mladíka Anthonyho Brise z konkurenčního Williamsu.

Šestačtyřicetiletý Graham Hill byl dosud jediným jezdcem, který dokázal vyhrát tzv. Triple Crown of Motosport za triumfy v Indianapolis, v závodě 24 hodin Le Mans a ve Velké ceně Monaka. Zanechal po sobě manželku, dvě dcery a syna.

Křištálová kouleVěštecká koule

29. listopadu 1975 byla nad Londýnem špatná viditelnost. Právě kvůli mlze Hill manévroval nízko a stromořadí u golfového hřiště v Arkley se celému jeho týmu stalo osudným.

Pohřeb Grahama Hilla se koná 5. prosince v katedrále St Albans. Zúčastní se jej na tři tisíce lidí.

Grahamův syn Damon bude následovat svého otce a roku 1996 získá titul ve Formuli 1. K 29. listopadu 2010 je dosud jediným potomkem mistra světa, který dokázal zopakovat otcův triumf.

Vzpomínkový dokument o Grahamu Hillovi

Témata: automobil, Formule 1, motosport, nehody

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 28. 2. 2021, včera měl(a) svátek Alexandr

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt