Tenistka Monika Selešová byla během zápasu bodnuta mentálně postiženým mužem

Tenistka Monika Selešová byla během zápasu bodnuta mentálně postiženým mužem zdroj: Sportige.com/

3. 5. 2013, 13:00 | Jakub Hájek

stalo se 3. května 1993 90. léta

Hamburk – Na světovou tenisovou jedničku a vítězku osmi grandslamů Moniku Selešovou byl během jejího úterního střetnutí s Bulharkou Magdalenou Malejevovou spáchán atentát.

Útok na hamburském turnaji Citizen Cup, kterému přihlíželo asi 6 000 diváků, se naštěstí obešel bez vážnějšího zranění.

Omsatřicetiletý a patrně mentálně postižený Němec Günther Parche se naklonil přes metr vysokou bariéru a zasadil devatenáctileté tenistce ránu hlubokou 1,5 až 2 centimetry. Pohotoví diváci útočníka ihned zpacifikovali.

Kuchyňský nůž s čepelí dlouhou 25 centimetrů pronikl do svalové tkáně mezi páteří a plícemi. Žádný z životně důležitých orgánů nebyl zasažen.

Tenistka byla včera propuštěna z nemocnice a ihned odletěla domů na Floridu.

Křištálová kouleVěštecká koule

Ačkoliv se Selešová po sedmadvaceti měsících na kurty vrátí, již nikdy nenaváže na své úspěchy z let před útokem. Fyzická rána bude již dávno zahojená, horší to však bude s ranou na duši.

Srbská tenista bude trpět depresemi, které bude řešit přejídáním, jenž následně vyústí v nadváhu a celou řadu dalších psychických problémů. V Německu již nikdy nebude hrát.

„Lidé říkají, že na to zapomenu a že to přebolí, ale není to pravda. Necítím se tady dobře a nikdy už tady hrát nebudu. Nemůžu. Nejsem si jistá, že se to nebude opakovat,“ řekne médiím několik měsíců po útoku.

Útočník, fanatický fanoušek konkurentky Steffi Grafové, bude shledán duševně zaostalým a za útok na Selešovou bude odsouzen jen k dvouletému podmíněnému trestu. Jeho advokátovi se také podaří u odvolacího soudu prokázat, že Parche zaútočil na Selešovou s úmyslem ji zranit a nikoli zabít.

„Byl to zlom, který mě navždy poznamenal. Vyhrála jsem osm grandslamů předtím a jeden po tom,” bude Selešová vzpomínat po letech.

Zdroj: MF Dnes, 3. května 1993, www.ceskatelevize.cz, sip.denik.cz, isport.blesk.cz

Témata: atentát, tenis, útok, zranění

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 16. 4. 2021, včera měl(a) svátek Anastázie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt