Tragicky zahynul Ayrton Senna, trojnásobný mistr světa F1

Tragicky zahynul Ayrton Senna, trojnásobný mistr světa F1 zdroj: Blog.clubsportiva.com/

2. 5. 2013, 20:34 | Jaroslav Srna

stalo se 2. května 1994 90. léta

Imola, Itálie – Tragicky skončil třetí závod mistrovství světa automobilů formule 1 v San Marinu.

Na následky zranění z těžkých havárií zemřeli trojnásobný mistr světa Brazilec Ayrton Senna a nováček F1 Rakušan Roland Ratzenberger. Oba ve třísetkilometrové rychlosti narazili do betononých zdí – Senna v sedmém kole včerejšího závoud, který vedl, a Ratzenberger v sobotním tréninku.

Sennu prohlásili lékaři za mrtvého poté, kdy u něho nastala klinická smrt. Podle italských zákonů však zůstal připojen na přístroje.

Ještě v podvečer byla v Sao Paulo sloužena za Ayrtona Sennu smuteční mše pod širým nebem.

„Na závodním okruhu neexistují malé nehody.“
– Ayrton Senna

Ayrton Senna byl jedním ze sedmi závodníků historie, kterým se třikrát podařilo vyhrát MS formule 1. Byl znám jako jeden z nejlepších jezdců všech dob, na druhé straně i jako kontroverzní a temperamentní osobnost.

„Abyste přežili, musíte mít strach,“ řekl kdysi o svých pocitech v autě. První dva letošní závody však Senna, nový jezdec stále Williams, nedokončil a prohlašoval, že šampionát pro něj začne právě v Imole, kde vyhrál už v letech 1988, 1989 a 1991.

Do F1 nastoupil Senna v roce 1985, mistrem světa se stal poprvé v roce 1988, kdy vyhrál rekordní počet osmi ze 16 závodů za stáj McLaren. Titul obhájil ještě v letech 1990 a 1991. Ze 1961 startů v F1 vyhrál Senna 41 Velkých cen.

Křištálová kouleVěštecká koule

Prezident Brazílie Itamar Franco zašle rodině zesnulého oficiální kondolenci. Na znamení nejvyšší úcty udělí Sennovi in memoriam nejvyšší státní vyznamenání Národní řád za zásluhy a vyhlásí třídenní statní smutek

Po ukončení všech nezbytných lékařských procedur bude rakev se Sennovým tělem, zahalená do brazilské národní vlajky, převezena na boloňské letiště. Poté bude letecky transportována do brazilského Sao Paulo.

Když 4. května letadlo přistane v Sao Paulo, cestu z letiště do Monumental Hall, kam bude rakev převážena, aby bylo lidem umožněno vzdát zesnulému poslední úctu, budou lemovat přes milion lidí s vlajkami a transparenty vyjadřujícími poslední úctu. Když rakev dorazí do budovy, byla zde nejdříve sloužena soukromá mše v kruhu rodin. Po otevření pro veřejnost dosahovala fronta čekajících lidí několika kilometrů.

Bude považován za jednoho z nejlepších pilotů všech dob a bude o něm natočen i životopisný dokument.

Zdroj: MF Dnes, 2. května 1994, cs.wikipedia.org, xman.idnes.cz

Témata: Ayrton Senna, Formule 1, tragická smrt, úmrtí

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Senna nezačínal v roce

  Cheytac, 3. 5. 2013 14:48

  Reagovat

  Senna nezačínal v roce 85 ale 84 u Tolemanu.

  • Mimochodem, těch 1961 startů

   Cheytac, 3. 5. 2013 14:52

   Reagovat

   Mimochodem, těch 1961 startů mi taky nesedí :-)

 • Jo a jenom pro

  Leona Vysloužilová, 11. 5. 2013 10:52

  Reagovat

  Jo a jenom pro zajímavost Senna zemřel 1.5.1994

Čtvrtek 15. 4. 2021, včera měl(a) svátek Vincenc

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt