V Londýně zemřel první český wimbledonský vítěz

V Londýně zemřel první český wimbledonský vítěz zdroj: Rozhlas.cz

13. 9. 2010, 20:17 | Jiří Formánek

stalo se 13. září 2001 21. století

Londýn – Dnes v podvečer zemřel v londýnské nemocnici bez měsíce osmdesátiletý vynikající tenista a hokejový reprezentant českého původu Jaroslav Drobný. Podlehl dlouhé a těžké nemoci. Poslední roky svého života, po smrti své manželky, bydlel v londýnské čtvrti Putney nedaleko od wimbledonských dvorců, kde dosáhl svého největšího tenisového úspěchu.

Jaroslav Drobný miloval dva sporty – tenis a lední hokej. Vrcholu dosáhl v obou a těžko posoudit, kde to bylo těžší. Veřejnost ho zná spíše jako tenistu a prvního českého vítěze tenisového Wimbledonu, ale on sám se považoval za lepšího hokejistu než tenistu.

Život Jaroslava Drobného

Narodil se 12. října 1921 v Praze, v rodině správce tenisových kurtů klubu I. ČLTK. Od mládí byl považován za všestranného a mimořádně talentovaného sportovce.

Jeho první velké sportovní úspěchy jsou spojené s ledním hokejem. Ještě mu nebylo osmnáct let a v již roce 1939 cestoval na své první mistrovství světa do Švýcarska. Následně jeho sportovní kariéru přibrzdila druhá světová válka. Přesto jsou jeho hokejové statistiky fantastické. V 31 odehraných mezistátních utkání dokázal šikovný útočník vstřelit 36 branek. Úspěšný však nebyl pouze v individuálních statistikách. Kolektivní úspěch přichází v podobě titulu mistra světa, který získal v roce 1947 v Praze. Stříbro si pak přivezl z olympiády o rok později, která se konala ve Svatém Mořici.

S milovaným sportem však musel skončit ze dne na den v roce 1949. Po únorovém převratu se Drobný rozhoduje pro emigraci a občanství mu nabízí Egypt, jehož barvy hájí od roku 1950, ale již pouze v tenisu.

Ani tenisové úspěchy na sebe nenachají dlouho čekat. Nejvýznamnější antukový turnaj vyhrává na dvorcích Rolanda Garrose v Paříži dva roky po sobě 1951 a 1952. A to již má za sebou tři neúspěšné finálové účasti v letech 1946, 1948 a 1950.

Svého životního sportovního úspěchu se dočkal jako zkušený čtyřiatřicetiletý hráč, když v pátek 2. července 1954 ve finále Wimbledonu poráží ve čtyřech setech dvacetiletého Australana Rosewalla 13:11, 4:6, 6:2 a 9:7. Úspěchu ve Wimbledonu se Drobný dočkal až ve svém třetím finále, když v letech 1949 a 1952 ještě neuspěl. Zajímavostí také je fakt, že Drobný byl prvním levorukým vítězem turnaje v jeho historii.

Drobný patřil mezi nejlepší tenisty a nejtechničtější hráče své doby. Dokázal se také devět let (1947-1955) udržet v první desítce světového žebříčku. V roce 1983 byl uveden do Tenisové síně slávy.

Zdroj: Hokej.cz, Sportovci.cz, Wikipedia.org

Témata: Londýn, Sport, tenis, úmrtí

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Vynikající sportovec... ovládat na

    VladimirGroch, 15. 9. 2010 14:26

    Reagovat

    Vynikající sportovec… ovládat na vrcholové úrovni dva sporty není jen tak. Navíc hokej a tenis jsou hodně odlišný sporty

Sobota 31. 10. 2020, včera měl(a) svátek Tadeáš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt