V Paříži byla založena FIFA, mezinárodní fotbalová federace

V Paříži byla založena FIFA, mezinárodní fotbalová federace zdroj: Mundialsudafrica2010.weebly.com

21. 5. 2013, 14:52 | Jan Špiroch

stalo se 21. května 1904 ½ 20. stol.

Paříž – Vážení čtenáři, přinášíme vám naprosto horkou novinku. V Paříži se dnes zástupci národních fotbalových asociací Belgie, Dánska, Francie, Nizozemska, Švédska, Švýcarska a Madridského fotbalového klubu dohodli na vytvoření vůbec první mezinárodní fotbalové asociace.

Asociace se oficiálně nazývá Fédération Internationale de Football Association, avšak zástupci se dohodli na užívání zkratky FIFA. Dle jednotlivých stran by se mělo jednat o historický okamžik světového fotbalu, ovšem zatím se o žádný fotbalový boom dle našich informací nejedná. Svůj aktuální zájem na členství projevilo, dle našeho zpravodaje v Paříži, pouze Německo, které údajně požádalo neprodleně telegraficky o členství ve federaci.

Hovoří se také o tom, že jistý zájem projevují další státy, jako Jižní Afrika, Kanada, Spojené státy, nebo Argentina. Bohužel v těchto případech se jedná pouze o nepotvrzené informace, které se rozhodně nedají pokládat za oficiální.

Sděleno již bylo také sídlo a prezident federace. Sídelním městem federace bude Curych a historicky prvním prezidentem se stane Francouz Robert Guérin. 

FIFA rozhodně nemá malé ambice, dle dnes vydané zprávy, by se federace měla podílet již na pořádání olympijského turnaje za 4 roky v Londýně. Cílem federace je postupně začlenit co nejvíce národních fotbalových asociací a pořádat regulerní světový i regionální mistrovství na základě pevně daných podmínek. Zatím FIFA sdružuje pouze fotbalové asociace, ale dle vyjádření některých zakladatelů, by se federace neměla bránit ani ostatním sportům, které se začínají objevovat a fungují na vesměs podobném principu, jako fotbal samotný.

V tuto chvíli tedy FIFA sdružuje pouze evropské státy, ale rozhodně není vyloučeno, že se bude  FIFA rozrůstat. Může se jednat pouze o planý pokus, který skončí fiaskem, což také předpokládá většina fotbalových odborníků a považuje tento pokus pouze za předražený výstřelek. Možná se dočkáme překvapení a jednou bude FIFA sdružovat všechny národní fotbalové federace a třeba se někdy v daleké budoucnosti dočkáme pravidelných regulérních mistrovstvích světa, Evropy, Afriky, Asie, Ameriky a dalších.

To je sice velmi nepravděpodobné, ovšem jedná se alespoň o vyslaný signál do světa, že jednotlivé národní fotbalové federace by se mohly pokusit o bližší spolupráci. Nezbývá než držet pěsti tomuto velmi ambicióznímu projektu.

Křištálová kouleVěštecká koule

FIFA se nakonec skutečně bude podílet na pořádání olympijskkého fotbalového turnaje v Londýně roku 1908. Téhož roku se připojí jako první mimoevropský stát Jižní Afrika. Následovat budou roku 1912 Argentina a Chile a 1913 Kanada se Spojenými státy. Fungování organizace značně naruší Světová válka, kdy nikdo nebude vědět, zda bude organizace vůbec schopna pokračovat.

FIFA nakonec přežije jen proto, že odstoupí Velká Británie, která odmítne spolupracovat s protivníky z války. Další státy se později připojí a začne vznikat vůbec největší federace svého druhu. FIFA začne sdružovat mimo fotbalových federací také ty futsalové a federace plážového fotbalu. Bude pořádat nejen olympijské turnaje, mistrovství světa, ale také všech kontinentů v různých věkových kategoriích i pohlavích.

Nakonec bude FIFA sdružovat všechny národní fotablové asociace světa vyjma osmi: Mikronésie, Monaka, Nauru, Palau,  Marshallovy ostrovy, Vatikán, Kiribati a Tuvalu. Bude mít dokonce více členů než OSN. Vytvoří pravidla fotbalu a ve fotbalovém systému se stane naprostým hegemonem.

Zdroj: www.fifa.com

Témata: FIFA, fotbal, spolek, založení

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt