V prvním derby gól padl, po zápase byl ale odvolán

V prvním derby gól padl, po zápase byl ale odvolán zdroj: Wikipedia.org

29. 3. 2012, 14:16 | Gustav Ondrejčík

stalo se 29. března 1896 19. stol.

Císařská louka – Historicky první fotbalové utkání týmů Sparty a Slavie se událo dnes na hřišti Císařská louka.

Přihlíželo mu 121 platících diváků, kteří však moc velkou radost ze zápasu neměli. Padl totiž jediný gól, jenž dali sparťané, po závěrečném hvizdu z píšťalky sudího doktora Rösslera-Ořovského však byla tato branka rozhodčím odvolána a zápas tak skončil fraškou.

Rozhodčí měl však na toto rozhodnutí plné právo. V pravidlech se totiž píše, že branku, která v zápase padla, musí po utkání schválit oba dva kapitáni, což se nestalo. Rozzlobení fotbalisté Sparty na protest proti tomuto rozhodnutí vystoupili z prvního mistrovství republiky v historii Čech.

Oba týmy vstupovaly do zápasu s velkým odhodláním. Hlavní taktickou zbraní bylo útočné rozestavení, které obě mužstva praktikovala. V první řadě stáli ti, kteří uměli míč spolehlivě usměrnit z vlastní poloviny zpět na tu útočnou. V první obranné vlně stáli běhaví hráči a v útoku se proháněli fotbalisté, kteří to s míčem uměli nejlépe.

Sestavy obou týmů: 

Sparta: Hirsche – Havel, Pukl – Prokop, B. Rudl – Štefecius – Körber, K Maleček, R. Rudl (kapitán), Petrák, Rispler. 
Slavia: Semanský – Hlavnička, Strádal – Nedvěd, Benetka, J. Štěpán – Moučka, Zahrádka, Freja (kapitán), Heuschneider, Pressler.

Křištálová kouleVěštecká koule

Tímto zápasem byla odstartována nová tradice. Dva velcí rivalové Sparta a Slavia se od prvního zápasu na Císařské louce až do roku 2011 utkají celkem v dalších 274 střetnutích.

Ze začátku bude úspěšnější Slavia, která v svého rivala porazí i se svým rezervním týmem, pak ale převezme nadvládu Sparta a bude pro ni hovořit i bilance vzájemných zápasů. Ve 126 utkáních zvítězí Letenští, 64 zápasů skončí remízou a 83 zápasů vyhraje Slavia.

Další zápas Sparty a Slavie se uskuteční až za dlouhých 11 let, v roce 1907. Vztahy mezi oběma týmy totiž po prvním utkání nebudou zrovna idylické.

Zdroj: 250 zápasů Sparta – Slavia

Témata: fotbal, Slavia, Sparta, zápas

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 31. 5. 2020, včera měl(a) svátek Ferdinand

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt