Zimní stadion Štvanice byl slavnostně otevřen

Zimní stadion Štvanice byl slavnostně otevřen zdroj: Stvanice.cz

6. 11. 2011, 13:41 | Petr Šrajer

stalo se 6. listopadu 1932 ½ 20. stol.

Praha – V Praze byl dnes slavnostně otevřen Zminí stadion Štvanice. Jedná se o vůbec první zimní stadion s umělou ledovou plochou na území Československa.

Už dnes se zde bude konat první hokejový zápas na tomto stadionu. Nastoupit má reprezentace československá proti reprezentaci francouzské a všichni doufáme, že tento stadion pokřtíme nápoji vítězů.

Málo se ale mluví o tom, že tato budova měla stát už mnohem dříve. Poprvé se o její stavbě začalo vážněji uvažovat v roce 1929, kdy jsme se stali mistry Evropy v ledním hokeji. Z nějakého důvodu se ale se stavbou začalo až o rok a půl později. Stavělo se podle návrhu Josefa Fuchse.

Ten pojal celou stavbu ve velkém stylu. Už jen rozměry ledové plochy (94 na 32 metrů) jsou obrovské a to si ještě připočtěte tribuny, nějaké to místo pro samotné sportovce a také kavárnu.

Neméně pompézní bylo i dnešní slavnostní otevření. Hrála se totiž Libuše od Bedřicha Smetany, čemuž přihlíželo přes 6 000 diváků. Nezbývá, než doufat, že dnešní hokejový souboj vyhrajeme a stadion opustíme se ctí.

Křištálová kouleVěštecká koule

Hokej nakonec skončí remízou 4:4. Stadion Štvanice bude dlouho chloubou českého hokeje. Budou se zde rodit špičky nejen hokeje, ale také krasobruslení. V roce 2 000 bude dokonce prohlášen národní památkou. Přesto se o rok a půl později začne s jeho demolicí, které se bohužel nepodaří zabránit.

Zdroj: www.stvanice.cz

Témata: hokej, otevření, stadion

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pondělí 30. 3. 2020, včera měl(a) svátek Taťána

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt