„A přece se točí!,“ zvolal údajně při odchodu ze soudní síně Galileo Galilei

„A přece se točí!,“ zvolal údajně při odchodu ze soudní síně Galileo Galilei zdroj: Ottavio Leoni

22. 6. 2010, 10:14 | Petr Kindlmann

stalo se 22. června 1633 starší

Řím – Dnes byl konečně po dlouhých měsících ukončen proces s pomateným čarodějem. Protestující zvolání „A přece se točí!“ prý slyšela paní Nykláková. Jenže uklizečka baba Nykláková už sotva slyší, takže kdo ví, co si to vlastně stařičký Galileo mumlal pod vousy, když od soudu odcházel.

Dnes ve středu po svatém Markovi a Marcelinovi (22. června) léta páně 1633 bylo ukončeno zadržování Galilea, který byl obviněn z kacířství. Inkvizici se nelíbila jeho nejnovější fantasmagorická kniha „Dialogy,“ a tak si jej opět pozvala na kobereček. Bláhová myšlenka o tom, že by země nebyla středem vesmíru, prostě do knihtisku nepatří. Tak se rozhodla římská církev přinutit pomateného učence, aby už definitivně přestal s obhajováním myšlenek hlupáka Kopernika.

Téměř sedmdesátiletý Galilei se tedy podřídil inkvizici a odsouhlasil jim vše, co po něm chtěli. Byl už v takovém zbídačeném stavu, že by jim klidně odkýval i svůj tajný románek s Vincenzem Maculanem, inkvizičním komisařem, který jej často navštěvoval. A tak se doznal ke svým hříšným činům a uznal, že si to jen vycucal z prstu, když tvrdil, že „Slunce je ve středu světa a je nehybné a že Země není ve středu světa a že se pohybuje.“

Zbabělý Galileo Galilei tedy pod výhružkou mučení a bolestivé smrti upálením své myšlenky odvolal a byl odsouzen jen na doživotí. Těžko říct, co si vynálezce nesmyslných přístrojů se sklíčky a magnety myslel. Snad si doufal, že bude moct nadále koukat na oblohu a pobrukovat si ty své myšlenky o tom, že se Země točí kolem Slunce alespoň vězeňským krysám.

Křištálová kouleVěštecká koule

Galileo Galilei byl jedním z nejvýznamnějších astronomů a fyziků raného novověku. Soudní konflikty s církví inspirovaly mnohé nástupce, např. slavného vědce Isaaka Newtona. Vědecká revoluce 17. století umožnila vznik Osvícenství, díky kterému mohla nastat velká francouzská revoluce, či boj amerických kolonií za nezávislost. Např. ZDE si můžete prohlédnout ukázky z Galileových knih s pozorováním oblohy.

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Hello! kdfaeeb interesting kdfaeeb

    Pharmd670, 7. 2. 2012 9:18

    Reagovat

    Hello! kdfaeeb interesting kdfaeeb site! I’m really like it! Very, very kdfaeeb good!

Neděle 13. 6. 2021, včera měl(a) svátek Antonie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt