Alexander Fleming oznámil objevení zázračného penicilinu

Alexander Fleming oznámil objevení zázračného penicilinu zdroj: Plisen.info

30. 9. 2011, 10:52 | Daniel Javorský

stalo se 30. září 1928 ½ 20. stol.

Edinburgh – Alexander Fleming společně s mykologem Tomem dnes vědecké veřejnosti představili neuvěřitelné účinky látky Penicillium Notatum. Z jejich výzkumu plyne, že tato plíseň hubí téměř všechny mikroby, které mohou být pro lidský organismus škodlivé. Je jen jediný mikrob, který této plísni odolává, a to ten, který způsobuje tyfus.

Přitom nadějný vědec přišel na účinky Penicillia Notada vcelku náhodou. Nespočet petriho misek nechal umazán jen tak ležet. Těžko říct, zda to byl záměr, nebo zda je Fleming spíše nepořádník. O pár dní později se na jeho miskách objevila plíseň usazená na agaru, která odstranila veškeré mikroby kolem sebe.

I přes jasné důkazy je však podle posledních zpráv vědecká obec vcelku chladná. Zatím se nenachází způsob, jak Penicillium Notatum izolovat a používat ve farmacii. Uvidíme, zda Flemingův objev nebude mít stejný život, jako objevení nevýznamného lysozymu. Fleming už totiž před šesti lety oznámil objevení látek v lidských hledech a slzách, které dokáží zahubit kolonie mikroorganizmů. Reálné využitý této takřka fantaskní teorie však vědecká obec nevidí.

Křištálová kouleVěštecká koule

Přestože v době obou objevů, jak penicilinu, tak lysozymu, Fleming není příliš známý, natož opěvovaný, po několika letech se jeho objevy stanou naprosto průlomové a Fleming se stane uznávaným vědcem.

Způsob izolace látky Penicillium Notatum se podaří nají až v roce 1940 oxfordskému chemikovi německého původu Ernstu Chainovi a patologovi Howardu Floreyovi. Od roku 1941 se penicilin začne masově užívat v medicíně.

Alexander Fleming získá v roce 1945 za své objevení penicilinu Nobelovu cenu. Toto ocenění dostane i Chain a Florey.

Na reálné využití lysozymu svět čeká tři desetiletí od jeho objevení.

Fleming zemře v roce 1955. Bude pochován v katedrále Sv. Pavla v Londýně.

Zdroj: Wikipedia.cz

Témata: Alexander Fleming, objev

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 2. 3. 2021, včera měl(a) svátek Bedřich

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt