zdroj: HD-wallpapers.s-fun.com
stalo se 1. dubna 1948 ½ 20. stol.
Dnes vyšla odborná publikace vědců Ralpha Alphera a Georgie Gamowa. Tito ve své práci tvrdí, že dnešní stacionární model vesmíru je chybný a neodpovídá pozorování. Jako jeden z důkazů přinášejí svojí vlastní teorii o vzniku a pokračování vesmíru.
Co je stacionární model
Stacionární model vesmíru vychází ze znění dokonalého kosmologického principu, který říká, že vesmír vypadá stejně v každém místě prostoru i času. Porušování zákona zachování hmoty poté kompenzuje tvrzením, že hmota se samovolně “doplňuje” po celém vesmíru.
Alpher-Gamowa teorie
Proti této teorii nyní vystavěli svojí tezi Alpher a Gamow. Ti tvrdí, že vesmír vznikl z prvotní singularity, což má být stav, kdy byla veškerá hmota soustředěná do jednoho bodu o nekonečné hustotě a teplotě. Poté nastala velká exploze, která dala vzniknout všem vesmírným tělesům. Následkem tohoto výbuchu se vesmír dále rozpíná. Tím zároveň vysvětlili pohyby galaxií pozorované v roce 1929.
Tato nová teorie zasadila další ránu zřejmě již dosluhující stacionární teorii. Podpůrným tvrzením správnosti nové teorie je i fakt, že Einstein musel vymyslet kosmologickou konstantu, neboť bez ní jeho teorie relativity stacionární vesmír vylučovala.

Později se teorie vědců Ralpha Alphera a Georgie Gamowa přijme jako správnější, a díky Fredu Hoylemu vejde ve známost jako teorie Velkého třesku, ačkoliv sám Hoyle teorii takto označil žertem.
V roce 1979 vědci Arno Penzias a Robert Wilson prokáží reliktní záření předpovězené v teorii Velkého třesku. Za svůj objev obdrží Nobelovu cenu za fyziku.
Zdroj: Wikipedia.org, CoJeCo.cz, mfweb.wz.cz, CT24.cz