Apple II – revoluce ve světě osobních počítačů

Apple II – revoluce ve světě osobních počítačů zdroj: Wikipedia.org

6. 5. 2012, 19:50 | Michal Ozogán

stalo se 6. května 1977 70. léta

Silicon Valley – Dámy a pánové, když nám do redakce poprvé dorazil počítač Apple II, byli jsme všichni přesvědčeni, že právě dorazila budoucnost.

Budoucnost, kde každý člověk, ať už technik, obchodník, účetní, učitel či dokonce horník má svůj vlastní, osobní počítač. Pryč už jsou doby, kdy se v nich vyznali pouze lidé žijící jedničkami a nulami. Apple II, který se právě začal prodávat, všechno tohle změní a ukáže nám novou éru.

Samotný zrod počítače ale rozhodně nebyla procházka růžovým sadem. Steve Jobs sice vydělal nějaké peníze svým prvním strojem Applem I, ale na další vývoj, kterým by ho uzpůsobil běžným uživatelům, potřeboval mnohem větší kapitál. Rozhodl se tedy oslovit jiné společnosti.

Sebevědomý, pro někoho možná trochu naivní Jobs, to zkoušel nejdříve ve společnosti Atari. Tam nepochopil, a tak to zkoušel dál. Někde ho odmítali kvůli jeho vystupování či otázce financí, ředitel National Semiconductor mu dal zase najevo, že nerozumí marketingu a ani nemá žádný obchodní plán. Jobs se ale nevzdával a peníze mu nakonec poskytl Mik Markkul, který v Applu viděl obrovský potenciál. Společně pak připravili vizi nové společnosti.

Už vás ale nebudeme zdržovat nějakými příběhy a konečně přejdeme k tomu zajímavému – co má vlastně Apple II pod svou plastovou kapotou?

Parametry

  • mikroprocesor MOS Technology 6502 s pracovní frekvencí 1 MHz
  • 4 KB RAM paměti
  • kazetový přehrávač s podporou programovacího jazyka Integer BASIC
  • video ovladač zobrazující textový režim do 24 řádků a 40 sloupců – výstup na monitor i televizi
  • ukládání a nahrávání dat probíhající přes kazetové pásky

To vše ve velmi příznivé ceně 1289 dolarů.

Co je ovšem nejdůležitější, když váš počítač dorazí domů, nemusíte ho nijak složitě smontovávat ani volat na pomoc technika. Všechno je připraveno k použití. A v tom právě spočívá kouzlo Apple II, je pro každého. A přesně to je důvod, proč si toto “Písí” doslova zamilujete.

Křištálová kouleVěštecká koule

Apple II se stal opravdu úspěšným. Vzniklo ještě mnoho modelů a řad, které vylepšovaly hlavně parametry stroje. Po vydání prvního tabulkového kalkulátoru VisiCalc se začal úspěšně dodávat i pro firmy.

Za 16 let své existence se ho prodalo téměř 6 milionů. Na některých místech se používal dokonce až do roku 2000.

Zdroj: Ceskymac.cz, Wikipedia.org

Témata: Apple, počítač

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 31. 10. 2020, včera měl(a) svátek Tadeáš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt