Bájná Halleyova kometa konečně zdokumentována

Bájná Halleyova kometa konečně zdokumentována zdroj: Wikipedia.org

18. 5. 2011, 8:29 | jaroslavpoks

stalo se 18. května 1910 ½ 20. stol.

„Podívej tati, něco padá z nebe!“ najednou vykřikne malý Číňan při rodinném pozorování oblohy se svým otcem. Ten ani minutu nezaváhá, popadne dítě za ruku a utíká s nim do nejbližšího úkrytu. Momenty strachu a zouflaství neukončí žádný výbuch ani záblesk. Okamžitě se proto vydávají za nejuznávanější vědci. Ti ho však překvapí: „My to taky viděli.“

Tradovalo se o ní po celá století

Podle dochovaných záznamů tento neobvyklý jev na obloze pozorovali okolo roku 240 př. n. l. Pravděpodobně by zapadl do hlubokých dějin, kdyby něco podobného nezpozorovali i obyvatelé staré Mezopotámie v letech 164 a následně 87 př. n. l. Podivná, lehce pomíjivá záře udivuje astronomy i laické pozorovatelé i v následujících stoletích. Již v roce 66 n. l. se v Talmudu (soupisu rabínských diskuzí) objevuje zmínka o pravidelném výskytu jevu – „Každých 70 let se objevuje hvězda, kvůli níž lodě na moři bloudí.“

Dokud ji neuvidí, neuvěří

Když Edmond Halley, anglický astronom a fyzik, předpověděl v roce 1705, že se těleso vrátí v roce 1758, bylo těleso, jež se prokázalo býti kometou, pojmenováno jako Halleyova kometa. Mnozí kometu přesto doposud považovali za něco vymyšleného, protože se jim nikdy nepoštěstilo ji spatřit. Při posledním průletu kolem Země (1835) byly fotoaparáty na svém počátku, proto si dnes spousta lidí nenechala ujít pořízení fotografie dosud nezachycené komety.

Dnes byla existence Halleyovy komety konečně potvrzena. Vy se můžete exkluzivně podívat na jednu z prvních pořízených fotografií komety. Pokud jste ji naživo nezastihli, vězte, že se kometa na pozorovatelnou oblohu vrátí opět v roce 1985.

Zdroj: Oko.Yin.cz, Gbl.cz, Wikipedia.org

Témata: kometa, objev, vesmír

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 5. 3. 2021, včera měl(a) svátek Stela

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt