Bratři Wrightové vzlétli s letadlem těžším než vzduch

Bratři Wrightové vzlétli s letadlem těžším než vzduch zdroj: Wikipedia.org

17. 12. 2012, 17:11 | Tadeáš Sedláček

stalo se 17. prosince 1903 ½ 20. stol.

Kitty Hawk – Konec minulého století a začátek tohoto provází divoká doba plná převratných vynálezů. A dnes se lidstvo může radovat z dalšího úspěchu – staletá touha létat společně s ptáky po obloze je zase blíže k naplnění.

Dnes totiž oznámili Američané Orville a Wilbur Wrightovi, že se jim podařilo s jejich motorovým letadlem Wright Flyer uletět asi 36 metrů, ve vzduchu se udrželo 12 sekund.

Wrightové využili ke konstrukci Wright Flyeru zkušenosti ze stavby Wright Glideru z konce minulého století. Oproti tomuto kluzáku je však Flyer osazen motorem. Ten má výkon 12 koňských sil, čtyři válce a hmotnost 77 kilogramů. Celé letadlo potom váží 340 kilogramů. Let se uskutečnil ve městě Kitty Hawk v Severní Karolíně na kopci Kill Devil.

Po prvním letu se uskutečnily ještě tři další, každý z bratrů se tak proletěl dvakrát. Oba bratři míní ve zdokonalování svého stroje pokračovat, další rekordy tak na sebe jistě nenechají dlouho čekat.

Křištálová kouleVěštecká koule

Bratři Wrightové si svůj vynález nechají patentovat, ale ještě dlouhých pět let si veřejně nezalétají – budou se bát o prozrazení svého vynálezu. Letadla jako taková však zažijí obrovský a rychlý rozmach a celé dvacáté století se ponese v duchu jejich nejširšího využití – od doručovatelské služby po kobercová bombardování měst nepřítele.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: letadlo, letectví, letoun, vynález, vzduch, vzducholoď

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 7. 3. 2021, včera měl(a) svátek Miroslav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt