Britským chirurgům se podařilo zrekonstruovat nos

Britským chirurgům se podařilo zrekonstruovat nos zdroj: ImageofSurgery.com

23. 10. 2010, 9:23 | jaroslavpoks

stalo se 23. října 1814 19. stol.

Velká Británie – Britský lékařský tým vedený chirurgem Josephem Constantinem Carpuem úspěšně provedl rekonstrukci lidského nosu, vysoce rizikový zákrok. Svou operací se tak zapsal do nově vznikajícího odvětví chirurgie zabývajícího se úpravou vzhledu částí lidského těla – plastické chirurgie.

Operace nosu proběhla pod narkózou za použití staré indické techniky, jíž tamější „lekáři“ užívali dávno před několika staletími. Spočívá v přenesení části kůže z některé oblasti na lidském těle na poškozenou tkáň. V tomto případě byl použit kousek kůže z čela, který byl chirurgy přenesen na nos. Žadatelem o zákrok byl britský důstojník, jehož nos byl poznamenám otravou rtutí. S výsledkem je podle svých slov velmi spokojen.

Úplně první plastická operace pod lékařským dohledem proběhla v roce 1792, kdy chirurg Cheopard použil kůži z krku na operaci rtu.

Křištálová kouleVěštecká koule

Plastická chirurgie se bude pozvolně rozvíjet a rozšiřovat z oblasti odličeje ke všem částem lidského těla. Díky tomu se postupem času stanou podobné operace velmi žádanými, zvlášť kosmetické operace upravující vzhled a tvar nosu, rtů či poprsí. Například s koncepcí narovnání křivého nosu, dnes jeden z nejžádanějších zákroků, přijde v roce 1891 Američan John Roe.

Zdroj: Idnes.cz, Wikipedia.org

Témata: lékařství

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 10. 12. 2019, včera měl(a) svátek Vratislav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt