Bytové jádro B3: Progresivní prvek moderního stavebnictví

Bytové jádro B3: Progresivní prvek moderního stavebnictví zdroj: Polir.cz

6. 2. 2012, 13:02 | Adam Z.

stalo se 6. února 1962 60. léta

Praha – Jedním z nejdůležitějších progresivních prvků moderního stavebnictví je bytové jádro, které sdružuje vnitřní zařízení kuchyně, koupelny a WC v jeden konstrukční celek.

Je levnější než „klasické“ zařízení, neboť umožňuje sériovou tovární výrobu. Použití bytového jádra současně urychluje dobu výstavby bytů, neboť postačí hotové součásti smontovat přímo na stavbě. Projektantům bytové jádro dává možnost navrhovat lepší dispozice bytů.

V posledních dvou letech vypracoval Výzkumný ústav stavební výroby Praha ve spolupráci s podnikem Kovona Karviná návrh nové konstrukce bytových jader, ve kterém se počítá s tím, že všechny montážní práce budou provedeny na výrobních linkách továrny za pomoci nejmodernějších výrobních prostředků a technologie.

Ve srovnání s dosavadním typem byl nový typ B3 doplněn o čelní příčkovou stěnu s dveřmi, mezistrop, podlahové dílce, vanu s umyvadlem a jiná zařízení. Soustředění těchto dílců do jednoho typu dále urychluje montáž na stavbě.

Nové bytové jádro B3 je zatím navrženo ve dvou velikostech s vybavením standard A pro vícečlenné rodiny, standard B pro garsoniéry a menší byty.

Na základě pokračujícího výzkumu bude ještě v letošním roce do výroby připravena konečná verze bytového jádra B3 o rozměrech 250×165 cm. Toto bytové jádro je součástí připravovaných nových typů bytů, které se budou stavět od roku 1963.

Rudé právo, 6. 2. 1962, str. 1

Zdroj: Rudé právo – Archiv.ucl.cas.cz

Témata: bydlení, komunismus

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 19. 9. 2019, včera měl(a) svátek Kryštof

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt