Casio představilo revoluční novinku, první digitální hodinky s automatickým kalendářem

Casio představilo revoluční novinku, první digitální hodinky s automatickým kalendářem zdroj: Watchalyzer.com

5. 3. 2013, 8:19 | PR článek

stalo se 5. března 1974 70. léta

Tokio – Známý japonský výrobce kalkulaček Casio Computer dnes představil své vůbec první hodinky. S modelem Casiotron vstoupil na trh elektronických digitálních hodinek, který má podle analytiků před sebou slibnou budoucnost.

Casio zcela jistě zužitkovalo své znalosti z oblasti přenosných elektronických kalkulaček a uplatnilo je při vývoji hodinek Casiotron. Ty totiž nenabízí pouze přehled o čase, jako jsme dosud byli zvyklí.

Inženýři šli o krok dál a Casiotron vybavili plně automatickým kalendářem. Displej s feroelektrickými kapalnými krystaly ukazuje nejen hodiny, minuty a vteřiny, ale i datum a den v týdnu. Pouhým pohledem na zápěstí tak zjistíte, kolikátého je. Casio tak povýšilo „obyčejné“ náramkové hodinky na jednoduchý přenosný počítač. Dočkáme se snad jednou i kalkulačky v hodinkách?

Samotným srdcem hodinek Casiotron je kvalitní krystalový oscilátor a mozek tvoří integrovaný obvod C MOS-LSI od japonské společnosti Epson.

Hodinky Casio působí odolně a zároveň elegantně a udělají myslím radost každému muži všech věkových kategorií. Jak je to ovšem s dostupností těchto hodinek v naší socialistické vlasti?

Cena se na japonském trhu v současné době pohybuje okolo 58 000 – 65 000 jenů. V Československu by měly být hodinky Casiotron, podle dobře informovaného zdroje, k dostání během následujících měsíců v prodejnách Tuzex za 540 bonů. Při dnešní průměrné mzdě 2 243 Kčs a oficiálním směnném kurzu 1:1 tak pořídíte tyto digitální hodinky přibližně za čtvrtinu mzdy.

Ovšem pozor! Nešťastníci, kteří by se rozhodli porušit československé zákony a nakoupit bony od veksláků, zaplatí za hodinky přibližně 5x tolik.

[poll id=”93″]

Křištálová kouleVěštecká koule

Hodinky Casiotron způsobí skutečně revoluci v oblasti náramkových hodinek, protože budou pro běžného člověka mnohem cenově dostupnější než první modely digitálních hodinek, jako luxusní Hamilton Pulsar P1 z roku 1972.

Ne tak v Československu, kde byly v prodejnách Tuzex jen výjimečně a pro běžného smrtelníka prakticky nebyly k dostání. Zájemci se tedy museli poohlédnout na černém trhu, kde se daly sehnat okolo 1 300 Kčs. V 70. letech ale stejně nebylo možné tyto hodinky každodenně nosit, protože jejich majitel působil trochu podezřele. V 80. letech už ale byly digitální hodinky v Československu vcelku rozšířenou záležitostí.

V dubnu 1983 představí společnost voděodolnou řadu Casio G-Shock určenou pro sport a outdoorové aktivity. Tyto hodinky budou vybaveny pokročilejšími funkcemi jako jsou stopky, odpočítávání či podsvícení displeje. V polovině 80. let pak Casio skutečně uvede i hodinky vybavené kalkulačkou.

Od 80. let začne firma vyrábět další elektronická zařízení od osobních diářů a kapesních televizí přes elektronické hudební nástroje až po digitální kamery a fotoaparáty. Nadále ale Casio zůstane uznávanou hodinářskou značkou.

Zdroj: en.wikipedia.org, world.casio.com, magazinzena.cz, forum.chronomag.cz

Témata: Casio, digitální hodinky, hodinky, kalkulačka

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • To byly časy... pololegální

  MoB, 5. 3. 2013 10:17

  Reagovat

  To byly časy… pololegální burzy, kde se dalo koupit cokoliv: Bravíčko :), elektronika, hodinky, filmy, muzika – prostě všechno mimo záběr socialistické ekonomiky.

 • Radsi Montany! nekolik skvelych

  Ross, 5. 3. 2013 14:21

  Reagovat

  Radsi Montany! nekolik skvelych melodii a svitily!

Úterý 20. 4. 2021, včera měl(a) svátek Rostislav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt