Česká republika je součástí Evropské kosmické agentury

Česká republika je součástí Evropské kosmické agentury zdroj: Universetoday.com

12. 11. 2011, 16:41 | Jiřina Nováková

stalo se 12. listopadu 2008 21. století

Paříž – Dnešním dnem se Česká republika stala plnohodnotným členem Evropské kosmické agentury. ESA (European Space Agency) je organizace pro využití vesmíru. Sídlo jejího ředitelství je v Paříži.

Dne 18. června proběhlo hlasování o vstupu Česka do ESA, kdy byla jednomyslně vyjádřena podpora jejímu vstupu do organizace a začátkem měsíce července byla smlouva o přistoupení Česka k ESA podepsána.

Za ČR byl signatářem český premiér Mirek Topolánek, za ESA její generální ředitel Jean-Jacques Dordain. Dohodu 18. září schválil Senát Parlamentu České republiky, zhruba za týden pak poslanecká sněmovna a v říjnu tohoto roku ji podepsal prezident ČR Václav Klaus.

ESA vysílá své kosmonauty na základě smluv s Ruskou kosmickou agenturou Sojuzy k vesmírné stanici ISS. Provozuje rakety Ariane, které vynášejí kosmické družice na oběžnou dráhu.

Evropská kosmická agentura byla založena dne 30. května 1975. V nové agentuře byly sjednoceny Evropská organizace pro výzkum vesmíru a Evropská organizace pro vývoj startovacích zařízení.

Křištálová kouleVěštecká koule

Evropská kosmická agentura se v posledních letech stane druhým nejvýznamnějším činitelem na poli kosmického výzkumu spolu s NASA.

Členy ESA  bude devatenáct států: Belgie, Česko, Dánsko, Finsko, Francie, Německo, Rakousko, Řecko, Irsko, Itálie, Lucembursko, Nizozemsko, Norsko, Portugalsko, Rumunsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: organizace, vesmír

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 16. 7. 2020, včera měl(a) svátek Jindřich

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt