Čína má na dosah mužskou antikoncepci

Čína má na dosah mužskou antikoncepci zdroj: HuffingtonPost.com

29. 10. 2010, 10:21 | jaroslavpoks

stalo se 29. října 1988 80. léta

Čína – Rozšíření ženské pilulkové antikoncepce v 60. letech předznamenalo jednak obrovský nárůst četnosti pohlavních styků a jednak, byť o dvacet let později, otázku mužské hormonální antikoncepce, jež se zdala býti nedosažitelná. Ačkoliv latexový kondom splňuje úlohu ochrany před pohlavními nemocemi (a početím), u stálých zdravých partnerů tato nutnost odpadá, pročež se mužská antikoncepce jeví jako nedořešená. Proto dnes Čínská lidová republika překvapila svět prohlášením: „Máme ji.“

Řešení se nazývá gossypol. Jedná se o žlutý pigment v kůře bavlníku. Gossypol je již dlouhou dobu používán v tamější tradiční medicíně u žen k urovnání nepravidelného menstruačního cyklu nebo k vyvolání potratu. Čínské výzkumy dospěly k závěru, že tato látka sama o sobě účinně snižuje počet spermií téměř na nulu. Domnívají se proto, že po chemickém zásahu by se mohl účinnek znásobit a vyvolat úplnou impotenci na přechodnou dobu.

Po vytvoření pilulky, jež se nejdříve otestuje na zvířatech, dojde k testování na mužích. Jestli se účinky prokáží i prakticky a vše půjde podle odhadu, lze s jejím prodejem počítat v roce 1990.

Křištálová kouleVěštecká koule

Testování pilulky skutečně proběhne, nicméně se ukáže, že daň za přechodnou neplodnost je příliš vysoká. U 50 % mužů se ani po roce nevrátí hodnota jejich spermiíí na úroveň před testováním a u 10 % mužů dojde k trvalé neplodnosti. Gossypol se proto kvůli své veliké toxicitě přestane v tomto směru používat.

Zdroj: Sexus.cz, Mineralfit.cz, NewMaleContraception.org, Wikipedia.org

Témata: Čína, muž, sex

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 18. 1. 2020, včera měl(a) svátek Drahoslav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt