Číňané letí do vesmíru, chtějí vystoupit do volného prostoru

Číňané letí do vesmíru, chtějí vystoupit do volného prostoru zdroj: News.xinhuanet.com

25. 9. 2010, 11:30 | jaroslavpoks

stalo se 25. září 2008 21. století

Jiuquan, Čína – Jen necelé tři hodiny dělí Čínu do odstartování kosmické lodi Šen-čou 7, jejíž posádka má za úkol vstoupit do volného kosmického prostoru. Podaří-li se to, stane se Čína po bývalém Sovětském svazu a Spojených státech amerických třetí zemí, která uskutečnila výstup do vesmíru.

V lodi jsou již v tuto chvíli připraveni tři čínští tajkonauti (kosmonauti) – Čaj Č’-kang, Liou Po-ming a Ťing Chaj-pcheng. Přestože všichni tři letí do vesmíru poprvé, Čína už člověkem pilotovaný let uskutečnila, a hned dvakrát. Let Šen-čou 5 proběhl v roce 2003 za účasti jednoho tajkonauta, zatímco loď Šen-čou 6 v roce 2005 doprovázeli na cestě tajkonauti dva.

Očekává se, že posádka během pěti dnů obletí Zemi, přičemž pozítří (27. 9) by v ranních hodinách měla uskutečnit výstup v přibližné výšce 350 kilometrů nad zemským povrchem. Do vesmíru se však podívá pouze jeden kosmaout, zbylí dva jej budou sledovat z lodi. Oblečen bude v nově vyvinutém skafandru Fej-tchien, jenž má umožňovat až sedmihodinový pobyt v otevřeném vesmíru. Každý jeho pohyb bude živě vysílán na Zemi.

Součástí letu má být i vypuštění mikrosatelitu Pej-sing určeného ke snímkování lodi.

Křištálová kouleVěštecká koule

Loď dnes bez potíží odstartuje ve 14.10 SEČ. Výstup kosmonauta Čaj Č’-kang úspěšně proběhne 27. září od 9.38 do 10.00 SEČ. Čína se tak stane třetí zemí, jež podnikla výstup člověka do vesmíru.

Zdroj: News.Xinhuanet.com, Aerospaceguide.net, Wikipedia.org

Témata: Čína, vesmír

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 29. 10. 2020, včera měl(a) svátek Státní svátek

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt