Dlouho očekávaný Suezský průplav byl slavnostně otevřen

Dlouho očekávaný Suezský průplav byl slavnostně otevřen zdroj: Wikipedia.org

17. 11. 2010, 9:57 | Matěj Malecha

stalo se 17. listopadu 1869 19. stol.

Káhira – Po jedenácti letech byl do provozu uveden Suezský průplav. Tento velkolepý projekt má za úkol jediné: usnadnit námořní dopravu. Dosud musely lodě při cestě do Středomoří obeplouvat Afriku, nyní je trasa zkrácena o 8 900 kilometrů, neboť Suez propojil Rudé moře se Středozemním.

Za tímto trumfem techniky nad přírodou stojí jeden muž – Ferdinand Lesseps. Ten se o možnost propojit Rudé moře se Středozemním začal zajímat ve 30. letech, když byl konzulem v Alexandrii. Projekt si nechal vypracovat od Aloise Negrelliho. V roce 1856 se stal konzulem v Káhiře, čehož využil k získání koncese na stavbu průplavu. Investorů bylo několik, mezi hlavní jmenujme Francii, Itálii, Rakousko, Egypt, Rusko či USA.Společně založili společnost Compagnie universelle du canal maritime de Suez, která projekt financovala.

Technická data Suezského průplavu

  • délka: 163 km
  • šířka: 55 – 360 m
  • hloubka: 12 – 20 m

První slavnostní jízdy se účastnilo 48 lodí, přičemž tyto kotvily v přístavu Port Saíd ve Středozemním moři. Na palubě těchto lodí pak jelo mnoho významných osobností. Jako čestný host jela v první lodi francouzská císařovna Evženie, oslav se zúčastnil i rakouský císař, nizozemský kníže a kněžna, pruský a anglický následník trůnu a mnoho dalších vládců a významných osobností. K příležitosti této velké slávy složil Giuseppe Verdi operu Aida.

Křištálová kouleVěštecká koule

V roce 1875 se největším akcionářem společnosti stane Velká Británie, která odkoupí 44% podíl Egypta.

V roce 1888 bude Suezský průplav prohlášen za neutrální území pod správou Velké Británie.

Ke stažení Velké Británie z oblasti Suezu dojde až v roce 1954. Poté bude Suez znárodněn egyptským prezidentem Gamalem Násirem, následkem čehož dojde k Suezské krizi. To bude mít za následek dva roky trvající uzávěru Suezu. Další blokáda bude v roce 1967 a bude trvat až do roku 1975.

V roce 2001 bude postaven nový želizniční most, stane se tak největším otočným mostem na světě.

Zdroj: Wikipedia.org, eStav.cz, CoJeCo.cz

Témata: oceán, stavba

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 7. 4. 2020, včera měl(a) svátek Vendula

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt