Dobytí Marsu: K Rudé planetě míří nová planetární sonda

Dobytí Marsu: K Rudé planetě míří nová planetární sonda zdroj: Wikipedia.org

4. 12. 2012, 11:37 | Jana Maxová

stalo se 4. prosince 1996 90. léta

Mys Canaveral – Start rakety Delta II byl napjatě očekávaný. Americká NASA se rozhodla s její pomocí dopravit na Mars planetární sondu Mars Pathfinder (Průkopník na Marsu), která by měla prozkoumat povrch Rudé planety a přiblížit vědcům její složení. Raketa dnes úspěšně vzlétla a dobývání Marsu tak pokračuje.

Teprve před měsícem NASA vypustila k Marsu sondu Mars Global Surveyor, která by měla planetu zkoumat z její oběžné dráhy. Mars Pathfinder má jiný cíl. Na planetu už zamířilo několik sond, ale žádná z nich nepřinesla dostatek informací o složení tamní půdy. Většina strojů měla jen mechanickou ruku, jíž nabíraly vzorky půdy z těsného okolí. Nedokázaly tak například určit, z čeho se skládají kameny ležící poblíž -ruka se tam zkrátka  nedostala.

Mars Pathfinder je svým způsobem skutečným průkopníkem. Uvnitř sondy se totiž skrývá malé vozítko Sojourner, které bude brázdit povrch planety a zkoumat ho. Šestikolové vozítko je 65 centimetrů dlouhé, 48 cm široké a 30 cm vysoké. Váží přes deset kilo a pohybuje se rychlostí jeden centimetr za sekundu. Od mateřské sondy se podle předpokladů vědců nevzdálí na více než 8 metrů, ale i tak se dostane mnohem dál než dřívější stroje. Bude tak moci zjistit, jestli má půda všude stejné složení.

Vozítko má půdu zkoumat pomocí rentgenového záření. A to tak, že zaznamená rozdílné reakce přítomných prvků na záření. Krom toho má vpředu černobílou a vzadu barevnou kameru, jimiž povrch snímá. Kamerou je vybavena i sonda, která bude na Marsu měřit meteorologické podmínky.

Pokud vše vyjde tak, jak astronomové předpokládají, Mars Pathfinder na planetu dorazí za sedm měsíců. Poté začne posílat data na Zem. Předpokládaná životnost sondy je měsíc, vozítka týden.

Křištálová kouleVěštecká koule

Raketa se sondou na Mars úspěšně dorazí a přistane v noci 4. července 1997.  Protože funguje na sluneční panely, budou muset vědci počkat na východ slunce a poté ze sondy vyjede vozítko. Na Zem pošle mnoho dat, předpokládanou životnost překročí dvanáctkrát. Samotná sonda bude fungovat třikrát déle než astronomové předpokládají. Pak oba stroje přestanou posílat data, vědci ztratí jejich signál.

Zdroj: www.wikipedia.org

Témata: Mars, sonda, vesmír

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 14. 4. 2021, včera měl(a) svátek Aleš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt