Encyklopedie života na webu: Zatím jen malá část a přesto má desítky tisíc stran

Encyklopedie života na webu: Zatím jen malá část a přesto má desítky tisíc stran zdroj: Synthesis.eol.org

26. 2. 2013, 12:34 | Jiřina Nováková

stalo se 26. února 2008 21. století

Rozsáhlé dílo, které má přinést kompletní přehled o fauně a flóře na Zemi, má podle dosavadních plánů trvat ještě celých devět let, než bude dokončeno. Prvních 30 000 stran je však k dispozici již dnes.

Encyklopedie života (Encyclopedia of Life, EOL) popisující faunu a flóru planety je zatím zkušební verzí multimediální encyklopedie, která  popisuje vše živé na Zemi.  Na novém projektu mají dominantní podíl američtí a britští přírodovědci. Finanční podpora, převyšující deset milionů dolarů, je od dvou amerických nadací.

Dnes zveřejněných 30 000 hesel je jen malá část zamýšlené encyklopedie. Už nyní je v nějakém stadiu práce asi s milionem hesel a do roku 2017 jich má být hotovo asi 1,8 milionu a měly by tak být popsány všechny známé druhy.

Právě ohlas odborné i laické veřejnosti na zveřejněných 30 000 hesel má pomoci s dalším rozvojem encyklopedie.

Encyklopedie je určena především vědcům a státním orgánům, ale také každému, koho zajímá život na planetě. Její tvůrci doufají, že pomůže nejen při popisu jednotlivých známých druhů, ale hlavně při rozpoznávání trendů. Zcela určitě poodhalí roušku nad některými tajemstvími.

Zdroj: technet.idnes.cz

Témata: biologie, encyklopedie, internet

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 2. 3. 2021, včera měl(a) svátek Bedřich

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt