Francouzský lékař vynalezl nový popravčí nástroj „louison“

Francouzský lékař vynalezl nový popravčí nástroj „louison“ zdroj: Informazone.co.cc

11. 4. 2011, 10:15 | Marek Hnátek

stalo se 11. dubna 1792 18. stol.

Francie – Ani v bouřlivých vodách národních sporů se ve Francii nezastavil pokrok. Nové nápady a vynálezy se však ubírají zvláštním směrem. Francouze totiž upoutal přístroj, který umožní rychlou popravu – dekapitaci a jenž byl právě dnes představen.

„Louison“ sice na první pohled nezvyklé vypadá, ale jeho fungování je jednoduché. Nejdůležitější částí přístroje je těžké ostří, pohybující se v kovových kolejničkách ve dvou svislých sloupcích. Vedle sloupců se nachází pohyblivá deska s otvorem, do kterého je při popravě připoután krk popraveného. Deska se poté překlopí do prostoru pod sloupci a ostřím.

Po spuštění stroje se ostrý kov uvolní, z výšky dopadne a oddělí hlavu od těla.

Za „louisonem“ stojí lékaři Louis a Guillotin. Zatímco Louis přístroj vynalezl, Guillotin jej vášnivě propaguje a hlasitě upozorňuje na jeho přednosti.

Tento popravčí nástroj si rychle získal pozornost pro svou novost a nezvyklost. Je však nutné říci, že se nejedná čistě o vynález Francouzů. Podobné způsoby popravy se již dlouho používají například v Něměcku.

Křištálová kouleVěštecká koule

„Louison“ se později vryje do dějin pod názvem „gilotina“ – podle svého velkého propagátora, doktora Guillotina, který jej však nevynalezl.

Gilotina se stane hojně využívaným způsobem popravy nejen v době Velké francouské revoluce, kdy na ní bude popraven i francouzský král, ale i v dalších stoletích.

Gilotina bude také neblaze spojena s vykonstruovanými procesy a bezprávím. Například v Československu se temně zapíše do historie jako součást Pankrácké sekýrárny, kde nacisté popraví více jak 1 000 svých obětí.

Zdroj: Wikipedie.org

Témata: trest smrti, zbraně

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 8. 7. 2020, včera měl(a) svátek Bohuslava

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt