Hubbleův vesmírný teleskop byl umístěn na oběžnou dráhu Země

Hubbleův vesmírný teleskop byl umístěn na oběžnou dráhu Země zdroj: Wikipedia.org

25. 4. 2011, 6:30 | Zdeněk Moravec

stalo se 25. dubna 1990 90. léta

Mys Canaveral – Včera odstartoval z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě raketoplán Discovery, který na své palubě nesl Hubbleův vesmírný teleskop. Toto zařízení bylo dnes pomocí robotické ruky umístěno na oběžnou dráhu Země.

Teleskop je pojmenován po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, jehož výzkum měl zásadní význam pro přijetí teorie Velkého třesku. Hmotnost teleskopu je 11,6 tuny, délka 13,2 metru a maximální průměr 4,2 metru, hlavní zrcadlo teleskopu pak má průměr 2,4 metru.

Zrcadla, kterými je teleskop osazen, jsou v současnosti nejpřesněji vybroušená zrcadla na zemi, povolená odchylka je pouhých 10 nanometrů. Teleskop je dále vybaven kamerami a spektrometry, umožňujícími pozorování ve viditelném světle i v infračervené a ultrafialové oblasti. Je umístěn na pohyblivé orbitě 500–600 km.

Poslání teleskopu

Hlavním úkolem teleskopu je pozorování velmi vzdálených a tudíž i velmi slabých vesmírných objektů. Díky tomu, že je umístěn mimo zemskou atmosféru, má oproti pozemním teleskopům lepší pozorovací podmínky (nevadí mu světelné znečištění, ani ztráty intenzity záření absorbcí v atmosféře).

Jeden z prvních úkolů, které na teleskop čekají, je přesné změření vzdálenosti některých cefeid – pulsujících proměnných hvězd – od čehož si vědci slibují zpřesnění Hubbleovy konstanty, která popisuje rychlost rozpínání vesmíru.

Původně bylo umístění teleskopu naplánováno na rok 1986, ale po havárii raketoplánu Challenger byly další lety raketoplánů přerušeny. Tím došlo i k prodražení celého projektu, původní rozpočet 400 miliónů dolarů byl několikanásobně překročen a konečná cena projektu se odhaduje na 2,5 miliardy dolarů.

Astronomové nyní netrpělivě čekají, až bude teleskop uveden do běžného provozu a bude jej možné využívat pro vědecké projekty. Doufejme, že teleskop splní očekávání a umožní nám posunout hranice našich vědomostí o vesmíru, jeho minulosti a také budoucnosti.

Křištálová kouleVěštecká koule

Krátce po zprovoznění teleskopu byla zjištěna chyba na hlavním zrcadle – na okrajích bylo příliš ploché, odchylka od požadovaného tvaru byla 2,3 mikrometru. Tato chyba znemožňovala pozorování slabších objektů a značně narušila plánované experimenty.

Proto byla v roce 1993 vyslána k teleskopu 1. opravná mise, která nainstalovala před zrcadlo zařízení kompenzující tuto chybu. Oprava byla jednou z nejnáročnějších operací provedených ve vesmíru, vyžádala si pět dlouhých výstupů kosmonautů do volného prostoru.

Poslední (čtvrtá) servisní mise byla uskutečněna v květnu 2009, byly nainstalovány další korekční prvky, které konečně umožnily plně využít schopnosti teleskopu. V současnosti je jeho životnost odhadována do roku 2014.

Za dobu své existence provedl Hubbleův teleskop nespočet pozorování kosmických objektů a odeslal na Zemi obrovské kvantum dat.

Zdroj: Wikipedia.org, Hubblesite.org

Témata: Hubbleův teleskop, vesmír

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt