Kolumbus se vydává do Indie přes oceán, kacířská myšlenka o kulatosti Země ho neopustila

Kolumbus se vydává do Indie přes oceán, kacířská myšlenka o kulatosti Země ho neopustila zdroj: Wikipedia.org

6. 9. 2012, 20:22 | Tadeáš Sedláček

stalo se 6. září 1492 starší

La Gomera – Italského mořeplavce Kryštofa Kolumba stále neopustilo kacířské blouznění – stále doufá, že najde cestu do Indie přes západní oceán.

V jeho myšlence, že Země je vlastně kulatá (všichni v redakci se tomu již několik týdnů hlasitě smějí), ho podpořil španělský královský dvůr. Ten mu poskytl tři lodě – Ninu, Pintu a Santa Marii.

Před měsícem výprava vyjela z jižního Španělska. Téměř okamžitě ale musela posádka Pinty řešit první problém – prasklé kormidlo. My v redakci v této události vidíme Boží odpověď na kacířské nápady Kolumba. Ten byl nucen zastavit na Kanárských ostrovech a opravit kormidlo.

Dnes však všechny tři lodě po opravách a načerpání zásob definitivně opustily poslední civilisaci známý přístav La Gomeru a vydaly se na širý oceán. Pokud má  pravdu Kolumbus, za několik měsíců dorazí do Indie, pokud má pravdu Bůh, zřítí se lodě do propasti zatracení.

Křištálová kouleVěštecká koule

Později se ukáže, že pravdu měl Kolumbus a Země je skutečně kulatá. Zároveň se ale ukáže, že mezi Evropou a Indií stojí ještě jeden kontinent – Amerika neboli Nový svět. Ten bude poprvé spatřen 12. října námořníkem Rodrigem z Triany.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: Kryštof Kolumbus, mořeplavba, mořeplavec, objev, Španělsko

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Toto je prachsprosté pomlouvání

  Ali, 7. 9. 2012 15:24

  Reagovat

  Toto je prachsprosté pomlouvání církve!
  Úvahy o kulatosti Země nebyly vůbec kacířské, církevní učenci věděli, že je kulatá a dobře věděli jak daleko to je do Indie západní cestou.
  Kdyby nebyla Amerika, tak by Kolumbus nespadnul do propasti, ale umřel by hlady v půlce cesty.
  Koneckonců se to píše podrobně ve vašem zdroji.
  A to jsem si myslel, že jste seriózní zpavodajství, a ne senzacechtivý bulvár.

 • nechapem, preco neletel lietadlom.

  robo, 10. 9. 2012 10:06

  Reagovat

  nechapem, preco neletel lietadlom. to by mu stacila desiata od manzelky

 • O kulatosi Země psal

  DM, 31. 12. 2012 13:58

  Reagovat

  O kulatosi Země psal už sv. Augustin na začátku 5. století (!). Že by si někdo vzdělaný v Kolumbově době myslel, že Země je placka, je absurdní. Měli dokonce +-10% změřený průměr. Kolumba varovali, že tuto vzdálenost (Atlantik + Pacifik) současnými technickými prostředky překonat nelze.

Středa 14. 4. 2021, včera měl(a) svátek Aleš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt