Kontinenty se neustále pohybují, tvrdí německý fyzik

Kontinenty se neustále pohybují, tvrdí německý fyzik zdroj: Wikipedia.org

6. 1. 2013, 9:19 | Tadeáš Sedláček

stalo se 6. ledna 1912 ½ 20. stol.

Marburg – Německý meteorolog a geofyzik  Alfred Wegener dnes světu představil poměrně revoluční vědeckou teorii o tzv. kontinentálním driftu.

Podle této teorie byl na počátku planety Země pouze jeden superkontinent Pangea (řecky všechny země), který se v průběhu milionů let rozpadl na dnešních sedm kontinentů.

Wegener si všiml nápadně podobných tvarů pobřeží některých kontinentů a podrobil jej důkladnému zkoumání. Hlavním argumentem v jeho studii je vysoká podobnost geologických a paleontologických nálezů (např. druhy Lystrosaurus, Mesosaurus, kapradina Glossopteris) na pobřeží Afriky a jižní Ameriky, což jsou kontinenty ležící tisíce kilometrů od sebe.

Jediným možným zdůvodněním podle Wegenera je tak dávná existence celku, který tyto dva kontinenty spojoval. Podle Wegenera navíc tento kontinentální drift stále probíhá, ale vzhledem k délce lidského života není pravděpodobné, že se nějakých dramatických změn dočkáme.

Mnoho vědců však Wegenerovu teorii odmítá s tím, že Wegener není geolog a označuje jeho důkazy jako nepřesvědčivé. Navíc Wegener ani neupřesnil, čím by měl být drift způsoben. Čeká ho tak tvrdý boj, na jehož konci snad bude jasné, zda bude jeho teorie potvrzena, či vyvrácena.

Křištálová kouleVěštecká koule

Alfred Wegener zemře v roce 1930 a za dobu jeho života se mu nepodaří teorii nijak výrazně obhájit. Až v 60. letech 20. století na jeho teorii naváže teorie tektonických desek, která změní vnímání fyzické podstaty kontinentů a zavede pojem litosferických desek a uvede principy jejich pohybu.

Zdroj: en.wikipedia.org

Témata: fyzik, fyzika, Geologie, kontinenty, meteorolog, meteorologie, věda, vědec

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt