Kosmická loď Apollo 12 úspěšně přistála v Tichém oceánu

Kosmická loď Apollo 12 úspěšně přistála v Tichém oceánu zdroj: Earthtothemoon.com

24. 11. 2012, 20:44 | Jiřina Nováková

stalo se 24. listopadu 1969 60. léta

Kosmická loď Apollo 12, s posádkou Charlesem „Pete“ Conradem, Alanem L. Beanem, Richardem F. Gordonem přistála úspěšně ve 21.58 n.č. Let trval 10 dnů, 4 hodin, 36 minut a 25 sekund.

Krátce po startu byla raketa zasažena bleskem, avšak žádné zařízení se nepoškodilo. Kosmonauti dorazili po jediné korekci dráhy hladce k Měsíci, z něhož odebrali některé mechanické a elektrické části.

Start z Měsíce se uskutečnil 20.11. v 15.25 n.č., po přestupu byl zbytek měsíčního modulu naveden k dopadu na měsíční povrch nedaleko místa přistání a vzniklé otřesy seismometr registroval po dobu 51 minut.

Na oběžné dráze kosmonauti pokračovali ve vědeckém výzkumu a 21.11. se vydali zpět k Zemi. Conrad plánoval přistání v okruhu šesti set stop od sondy Surveyor, která zde přistála před jedenatřiceti měsíci, aby místo přistání Apolla 12, Oceán bouří, prozkoumala.

Sestup z oběžné dráhy kolem Měsíce v lunárním modulu, jenž Conrad a Bean pojmenovali Interpid byl neuvěřitelně přesný a po celou dobu jej měli absolutně pod kontrolou. 

Přistání se uskutečnilo necelých 5 km od letadlové lodi Hornet v cílové oblasti Tichého oceánu.

Zdroj: kosmonautika.cz

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 19. 9. 2019, včera měl(a) svátek Kryštof

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt