Kosmos: Systematické zkoumání kosmického prostoru

Kosmos: Systematické zkoumání kosmického prostoru zdroj: Trend.az

28. 3. 2013, 18:04 | Jiřina Nováková

stalo se 28. března 1982 80. léta

Moskva – Uplynulo už dvacet let ode dne, kdy v polovině března 1962 byla vypuštěna v Sovětském svazu první umělá družice Země řady Kosmos. Od této doby následovala jedna za druhou s menšími či většími intervaly, až jejich počet dávno překročil první tisícovku.

Minulý týden byl vypuštěn Kosmos 1343. Za 20 let v SSSR bylo totiž vypuštěno 1343 umělých družic Země. Umělé družice řady Kosmos zaznamenaly počátek soustavného a systematického průzkumu kosmického prostoru, ale i lékařských, biologických a technických experimentů.

Prostřednictvím družic je i nadále zkoumána atmosféra i ionosféra, radiační pás a magnetické pole Země, vznik a rozmístění oblačných systémů, ultrafialové i rentgenové záření Slunce.

Další otázky, které řeší kosmický výzkum za pomoci družic Kosmos, se týkají samotných kosmických letů, bezpečnosti člověka, zdokonalování orbitálních stanic a řízených lodí i přesnosti jejich přistání na Zemi.

K dopravě družic na oběžnou dráhu byla zkonstruována dvoustupňová nosná raketa Kosmos-PH a zahájena její sériová výroba, což ovlivnilo snížení nákladů na kosmický výzkum. 

Družice Kosmos bývají vypouštěny nejen jednotlivě, ale v některých případech vynáší nosná raketa na oběžné dráhy kolem Země i tři a dokonce až osm družic najednou. Doba jejich činností na oběžné dráze je dána určenými úkoly každé z nich. Třeba Kosmos 80 má souzeno obíhat ve vesmíru 10 tisíc let.

Na bázi Kosmosů například také budován družicový navigační systém, který dovoluje podstatně snižovat dobu transoceánských plaveb a přináší ročně úsporu sta miliónů rublů.

Význam umělých družic Země řady Kosmos je skutečně všestranný a doslova nedocenitelný. Proto je počítáno 1 v budoucnosti s jejich pomocí.

Zdroj: Archiv.ucl.cas.cz

Témata: družice, Kosmos, vesmír

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 15. 4. 2021, včera měl(a) svátek Vincenc

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt