Lajka: První živý tvor ve vesmíru

Lajka: První živý tvor ve vesmíru zdroj: Wikipedia.org

3. 11. 2011, 7:59 | Petr Šrajer

stalo se 3. listopadu 1957 50. léta

Bajkonur, SSSR – Lajka. Obyčejný ruský pes, který strávil většinu svého života v moskevských ulicích. Nebo také Lajka, fenka, která bude už navždy zvířecí celebritou, protože se dnes stala prvním živočichem ve vesmíru.

Po nepodařených pokusech (jak z americké, tak sovětské strany) se tak konečně podařilo to, o čem by se nám před pár lety ani nesnilo. Dnes totiž z Bajkonuru vystartovala družice Sputnik 2. Tato družice váží 800 kilogramů a na její palubě je právě Lajka.

Lajka se stala výhercem “konkurzu”, do jehož nejužšího kola postoupila společně s dalšími fenkami sibiřského loveského psa lajky. S těchto tří obyvatelek moskevských ulic byla nakonec vybrána Lajka (i když její původní jméno je Limončik nebo ještě původnější Kudrjavka).

Jak už jsem zmiňoval, tomuto zdárnému konci předcházelo plno pokusů, kterým padla za oběť spousta zvířat. Od myší až po opičky. Tím se dostávám na další důležitou součást tohoto letu. Tím je plánovaná smrt Lajky. Družice se totiž nemá vracet. Lajce bude podáno otrávené jídlo a ona klidně a bezbolestně zahyne v hlubinách vesmíru.

Dnešní den se jistě zapíše zlatým pásmem do dějin kosmonautiky a já věřím, že Lajka je jen začátek a brzy se do vesmíru podívá i člověk.

Křištálová kouleVěštecká koule

Úspěšný let člověka do vesmíru se uskuteční o čtyři roky později. Bohužel, příběh Lajky nebude mít moc dobrý konec. Teplota uvnitř družice se totiž zvýší až na 40 stupňů celsia a Lajka zemře na přehřátí asi pět hodin po startu.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: vesmír, zvíře

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Celý tento článek je

  Tomáš, 29. 2. 2016 13:08

  Reagovat

  Celý tento článek je nesmysl. Lajka nebyla prvním živým tvorem ve vesmíru, ale prvním živým tvorem na oběžné dráze okolo Země. Stejně tak není pravdou, že se o něco podobného někdo, ať už SSSR nebo USA pokusil. Před Laikou obě velmoci vyslali několik zvířat do vesmíru, ale tak, že po jeho dosažení se vrátili na zem a nepočítalo se s obletem země.
  Zcela nesmyslná je pak informace, že Lajka i její dvě možné konkurentky byly členky rasy sibiřského loveckého psa. Ten je přibližně 2x větší a do modulu by se vůbec nevešel.
  Chybná je i informace o hmotnosti družice. Skutečná hmotnost byla 503 kg.
  Autor napsal článek, u kterého si noověřil fakta.

Úterý 7. 4. 2020, včera měl(a) svátek Vendula

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt