Lékaři poprvé transplantovali lidské srdce! Obchodníkovi se zeleninou

Lékaři poprvé transplantovali lidské srdce! Obchodníkovi se zeleninou zdroj: Twoheartsfilm.com

3. 12. 2012, 19:37 | Jana Maxová

stalo se 3. prosince 1967 60. léta

Kapské Město – V Jihoafrické republice se dnes stal takřka zázrak. Týmu kardiochirurgů v čele s Christiaanem Barnardem se podařilo nemožné – umírajícímu pacientovi transplantovali srdce a muž operaci přežil. Poprvé v historii se tak podařilo zachránit člověka pomocí „výměny“ jeho srdce.

Operace budí senzaci po celém světě. A není se čemu divit – podobný zákrok se ještě nikdy nepodařil. Chirurg Christiaan Barnard o něm uvažoval už delší dobu. O možnostech transplantace přemýšlel již při svém stipendijním pobytu v americkém Richmondu. Od roku 1966 se o transplantace pokoušel na psech, ale pokusy vždy skončily neúspěšně. Důvod? Infekce. Té se nyní lékařům podařilo předejít a jejich pacient tak žije. Ale ještě nevyhrál zcela.

Třetí prosinec ale i tak vejde do historie. Do nemocnice Groote Schuur se nedávno dostal obchodník se zeleninou Louis Washkansky, který postupně umíral na selhání srdce. Lékaři se mu snažili všemožně pomoci, ale nakonec bylo zřejmé, že obchodník má pouze jedinou možnost – získat nové srdce. Rozhodnutí to bylo odvážné, protože podobnou operaci dosud člověk nepodstoupil. Ale Washkansky neměl na výběr, a tak souhlasil.

Barnard sestavil speciální tým kardiochirurgů a na základě všech předchozích pokusů, při nichž se mu podařilo minimalizovat riziko infekce, se pustili do nebezpečného zákroku s nejistým koncem. Ani oni nevěděli, jestli Washkanského tělo přijme nové srdce, které získali od mladé dívky, jež zemřela při autonehodě. Po několika hodinách bylo jasno. Operace proběhla úspěšně, pacient přežil. Teď bude záležet na tom, jak se jeho organismus s novým srdcem vypořádá. Lékaři ale doufají, že pacient bude žít. Už teď je však jasné, že Christiaanu Barnardovi úspěšná operace přinese celosvětovou popularitu.

Křištálová kouleVěštecká koule

Louis Washkansky zemře po osmnácti dnech od operace na zápal plic. Barnard se svým týmem ale budou provádět další transplantace srdce.  Stomatolog Philip Blaiberg, který zákrok podstoupí 2. ledna 1968, přežije a zemře až po 563 dnech. V 70. letech budou objeveny nové a účinnější léky proti infekci, které počet úspěšných transplantací ještě zvýší. Barnard se mezitím stane takřka celebritou a bude zapsán i do Guinnessovy knihy rekordů – nejen jako první úspěšný transplantolog, ale i proto, že bude dostávat nejvíc dopisů od svých fanoušků.

Zdroj: www.wikipedia.org

Témata: lékařství, srdce, transplantace

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pondělí 25. 5. 2020, včera měl(a) svátek Jana

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt