Měsíc odhalil svou odvrácenou tvář

Měsíc odhalil svou odvrácenou tvář zdroj: Wired.com

29. 10. 2012, 19:23 | Jiřina Nováková

stalo se 29. října 1959 50. léta

Mít dvojí tvář není moc lichotivé. Jednu, která se vystavuje na obdiv a druhou, která zůstává skryta. 

Takovou tvář měl i Měsíc. Ten sta miliónů let kroužil kolem Země za nocí jasných i temných, ale svou druhou tvář nikdy neukázal. Zůstával v temnotě tajemství.

Ovšem Měsíc už nemá neznámou tvář, již mu ji odhalili. Bylo to tak trochu jako svatokrádež v tajemném kosmu sesazovaných božstev, ale povedlo se. Sovětští vědci to dokázali.

Miliony novin po celém světě otiskují dosud neznámý portrét Měsíce. Nyní má další primát. Nikdy dosud nebyl poslán snímek na dálku 470 000 km. Lidé jsou nad ním vzrušeni. Tak toto je druhá tvář měsíce. I odvrácená strana Měsíce má řadu specifických zvláštností, více hor, vyvýšenin. Tato zvláštnost souvisí pravděpodobně s různým světelným režimem obou měsíčních polokoulí.

Zdroj: Rudé právo 1959,  29. října, str. 1

Témata: fotografie, Měsíc

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 31. 10. 2020, včera měl(a) svátek Tadeáš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt