Meta Pad: IBM představuje notebook, který strčíte do kapsy

Meta Pad: IBM představuje notebook, který strčíte do kapsy zdroj: Origo.hu

12. 2. 2013, 18:45 | Jakub Hájek

stalo se 12. února 2002 21. století

Armonk, USA – Společnost IBM minulý týden představila prototyp nového, neuvěřitelně malého počítače. Tak malého, že jej bez problému strčíte do kapsy u kalhot.

Meta Pad, jak zní pracovní název prototypu, představuje trend, kterým se budou počítače pravděpodobně vyvíjet. Tento přístroj, který je jen o něco větší než klasické PDA, avšak nabízí výkon stolního počítače. Na Meta Padu by měl běžet standardní operační systém jako třeba Windows XP.

Zařízení o rozměrech 7,6×12,7×1,9 cm (váha 255 g) obsahuje kompletní počítač – procesor, pevný disk, grafiku a paměť. Vše ostatní je chápáno jen jako příslušenství.

„Myslím, že toto je cesta, kterým se bude vývoj osobních počítačů ubírat. Oddělili jsme výpočetní část počítače od uživatelského rozhraní. Můžete tak jedno zařízení používat různými způsoby,“ vysvětlil Neaktualitám Ken Ocheltree z vývojářského týmu IBM.

Pokud Meta Pad zasunete do pouzdra pro PDA s dotykovou obrazovkou, získáte plnohodnotný kapesní počítač. Aniž byste Meta Pad vypínali, vysunete jej z PDA pouzdra a zasunete do dutého těla notebooku. Z počítače tak během vteřiny získáte notebook s obrazovkou a klávesnicí. Nebo přijdete do práce a zasunete Meta Pad do slotu u monitoru, zapojíte klávesnici a myš a přepnete jej na tradiční kancelářský počítač. To vše s jedním zařízením bez otravné synchronizace dat.

Parametry Meta Padu

Procesor: Transmeta Crusoe 800 MHz
Hard disk: 10 GB
Operační paměť: 128 MB
Operační systém: Windows XP
Velikost dipleje: 5,8 palce
Rozlišení displeje: 800 x 480 pixelů

Ovládání hlasem

Dalším krokem vývoje Meta Padu bude práce na systému rozpoznávání hlasu. Inženýři IBM Speech Research Group již podobné řešení testují na kapesních počítačích Palm a zanedlouho by se mělo stát rovněž součástí Meta Padu. Uživatelé pak budou mít možnost toto PC ovládat v prostředí Windows jednoduchými hlasovými povely.

IBM se snaží jít s dobou a být pokud možno vždy o krok napřed. Hodlá ale toto řešení nabízet na bázi OEM dalším výrobcům, kterým chce kromě know-how dodávat i další hardware a software dle potřeb uživatelů dané značky. Je tedy možné, že se na trhu objeví několik velice podobných produktů různých značek a rozdíly mezi nimi budou záviset jen na schopnosti daného výrobce správně nadefinovat, co si vlastně uživatel přeje.

Uvidíme, s čím přijde například společnost Apple, která v říjnu představila úspěšný hudební přehrávač iPod a která již dříve prodávala PDA s názvem Newton.

Křištálová kouleVěštecká koule

Jediným výrobcem, který koncept Meta Padu využije bude americká společnost Antelope Technologies, která v květnu 2002 uzavře s IBM smlouvu na deset let. V září 2003 spustí výrobu multifunkčního zařízení Mobile Computing Core.

Apple představí svůj tablet iPad až v lednu 2010.

Zdroj: notebooky.idnes.cz, www.geek.com, www.zive.cz, computerworld.cz

Témata: Apple, IBM, notebook, PDA, počítač

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 16. 4. 2021, včera měl(a) svátek Anastázie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt