Microsoft vydal Windows NT 3.51, novou verzi operačního systému pro firemní počítače

Microsoft vydal Windows NT 3.51, novou verzi operačního systému pro firemní počítače zdroj: Tuttogratis.it

30. 5. 2013, 18:56 | Ondřej

stalo se 30. května 1995 90. léta

Redmond, USA – Po devíti měsících usilovné práce byly vydány nové Windows NT 3.51 postavené na zbrusu nové technologii.

Hodí se spíše do firem a společností, protože zde nefungují hry pro dnes již zastaralý operační systém MS-DOS. Systém totiž není postaven na DOSu, jak je tomu u Window 3.11. Prostředí je stejné jako u Windows 3.11, slibovaný „new shell“ s jakýmsi hlavním panelem a nabídkou start tedy nepřichází.

Co tedy systém přináší nového a jaké jsou požadavky?

PowerPc

Poprvé si můžete vaše oblíbené Windows také nainstalovat na počítač PowerPc (Počítač od Macu). Při rozhovoru pro Neaktuality vývojář David Thompson dodává, že v podstatě celých devět měsíců připravovali tuto funkci (problémy s ovladači, hardwarem). Windows NT 3.51 podporuje také MIPS a Alpha architektury. Podpora x86 by dnes již měla být samozřejmostí.

Podpora PCMCIA

Ptáte se o co jde? Rozhraní PCMCIA vytváří sběrnici, na kterou je možné připojovat PCMCIA karty. Hlavní výhodou PCMCIA je, že se jedná o rychlý a efektivní systém pro připojování různých periferií bez otevírání počítače, má jednoduchou instalaci dovolující automatickou konfiguraci. Není tedy nutné provádět manuální nastavování pomocí propojek (jumperů).

PCMCIA je navrženo tak, aby umožňovalo tzv. „hot swap“, tj. kartu je možné vyměnit za chodu počítače (není nutné počítač vypínat a po jeho zapnutí znovu zavádět operační systém). PCMCIA karty mají všechny stejnou velikost 85,6 x 54 mm (šířka x délka) a liší se pouze svou tloušťkou.

Podpora 3D v openGL

Pokud se najde někdo, kdo začne vyvíjet hry pro technologii NT, tak mu práci ulehčí podpora 3D v OpenGL. To umožňuje například přímý přístup ke grafické a zvukové kartě. Snad se máme na co těšit.

Pod kapotou

Windows NT 3.51 je podle Microsoftu poslední verzí, co podporuje procesory 80386. To umožňuje systému používat souborový systém HPFS. Systém je částečně kompatibilitní s aplikacemi pro OS/2.Zde máte minimální požadavky pro systém.

Zařízení Požadováno
Procesor Intel 386 nebo 486 s 25 MHz
Paměť Pracovní verze: 12MB, Serverová edice: 16MB
Video Karta VGA
Hard Disk IDE, EIDE, SCSI nebo ESDI
Volné místo na disku 90 MB
Bootovací zařízení Mechanika CD-ROM nebo Disketová mechanika (1.44 MB nebo 1.2MB) nebo aktivní internetové připojení

Další novinky

Mezi další novinky patří podpora pevných adres při užití TCP/IP protokolu, souborovou kompresi NTFS, automatické zobrazování textových popisků (pokud je kurzor umístěn na tlačítku panelu nástrojů, zobrazí se bublina s textem) a vyměnitelné WinLogon (GINA).

Křištálová kouleVěštecká koule

Pro Windows NT 3.51 bude oficiálně vydáno až 5 opravných balíčků (service packů) z niž pátý opraví problém s rokem 2000.Windows NT 3.51 z marketingových důvodů bude umožňovat jen chod starších 32-bitových aplikací (pro Windows 98 a nižší). Windows NT 3.51 nebyl moc oblíbený.Oblíbenějším se stane nástupce Windows NT 4 se zbrusu novým shellem z Windows 95. První úspěšné Windows z řady NT budou však až Windows XP.Podpora bude oficiálně ukončena 31. prosince 2001.

Zdroj: www.fi.muni.cz, en.wikipedia.org

Témata: Microsoft, Microsoft Windows, PC, PowerPC, Windows NT

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 16. 4. 2021, včera měl(a) svátek Anastázie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt