Microsoft vydává Windows 98, překvapí lepší podporou USB i pohodlnou prací v síti Internet

Microsoft vydává Windows 98, překvapí lepší podporou USB i pohodlnou prací v síti Internet zdroj: Microsoft Corporation

25. 6. 2012, 6:05 | Tadeáš Sedláček

stalo se 25. června 1998 90. léta

Redmond – Microsoft vydal dlouho očekávanou verzi svého operačního systému známého pod názvem Windows.

Windows 98 se stávají nástupcem tři roky starých Windows 95. Nejedná se však o zcela nový systém, spíše o evoluci toho předchozího, v dnešním článku si tak přiblížíme, co všechno se změnilo.

Historie systému Windows

Windows 98 byly vyvíjeny už od roku 1995 pod kódovým označením Memphis. V roce 1996 byl připraven první funkční build označený jako Pre-Alpha. Beta verze byla hotová o rok později a letos byl systém po verzi Release Candidate konečně připraven k vypuštění.

Ačkoliv už se v Microsoftu několik let experimentuje s větví tzv. Windows NT (New Technology), tedy operačních systémů běžících na vlastním jádře, Windows 98 je stále pouze grafickou nadstavbou MS-DOS.

USB bez restartu

Potěšující je však o mnoho lepší podpora rozhraní USB. To je několik měsíců staré rozhraní umožňující připojení různých periferií bez dříve nutného restartu či zdlouhavé instalace ovladačů a AGP (slot pro grafickou kartu). Windows 98 navíc podporují i další multimediální novinku – DVD.

Operační systém Windows 98 je plně připraven pro práci v síti Internet. Na palubě tak nalezneme prohlížeč Microsoft Internet Exporer 4, Frontpage Express pro tvorbu jednoduchých webových stránek, emailového klienta Outlook Express a spoustu dalších užitečných programů.

Mnoho domácností se nevyhne nákupu dražšího počítače, neboť Windows 98 mají poměrně vysoké nároky na hardware. Zda váš počítač těmto nárokům vyhovuje, si můžete zkontrolovat níže:

Procesor: 486 DX 66 Mhz nebo vyšší
Operační paměť: minimálně 16 MB, doporučeno 24 MB
Místo na disku: 165–300 MB, obvykle 225 MB

Příjemná je možnost nechat stávající Windows 95 (či 3.1) povýšit na Windows 98, vyhnete se tak komplikovanější čisté instalaci.

My v redakci jsme novým systém nadšeni, co vy?

Křištálová kouleVěštecká koule

Systém Windows 98 se záhy stane velice populárním, ačkoliv ho provází spousta notoricky známých problémů (obrazovka smrti, častá zatuhnutí).

Novou energii do života mu o rok později dodá Windows 98 SE (Second Edition), která s sebou přinese nové verze již známých programů.

Windows ME (Millenium Edition) vydaný na přelomu tisíciletí nikdy takovéto popularity nedosáhne, a tak skutečným nástupcem Windows 98 se v roce 2001 staly Windows XP.

Podpora pro Windows 98 však byla ukončena o mnoho let později – až v roce 2006.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: Microsoft, Microsoft Windows, PC

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Tak na tohle počítač

    Dráteník, 25. 6. 2012 12:54

    Reagovat

    Tak na tohle počítač ještě nemám.. budu muset dokoupit minimálně 8MB RAM jinak to nevim. Kámoš má 32 a šlapeto vpohodě..

Neděle 13. 6. 2021, včera měl(a) svátek Antonie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt