Na Marsu přistála sonda Pathfinder

Na Marsu přistála sonda Pathfinder zdroj: NSSDC.gsfc.nasa.gov

4. 7. 2012, 15:08 | Tadeáš Sedláček

stalo se 4. července 1997 90. léta

Mars – Dnes, v 17:56 hodin našeho času, dosedl na povrch planety Mars přistávací modul planetární sondy Mars Pathfinder (doslova hledač cesty). Sonda byla do vesmíru vypuštěna ze Země před 7 měsíci (4. prosince 1996) prostřednictvím rakety Delta II.

V útrobách sondy je schován hlavní vykonavatel cílů mise – vozítko Sojourner (anglicky dočasný obyvatel). Zmíněnými cíli se stal geologický rozbor povrchu planety. Významově tak sonda navazuje na své předchůdce ze sedmdesátých let, sondy Viking 1 a Viking 2. Ti však nedisponovali pojezdnými vozítky, a tak se zkoumání povrchu omezilo pouze na bezprostřední okolí místa přistání.

Povrchovému modulu sondy (tedy samotnému Pathfinderu) slouží k průzkumu několik důmyslných nástrojů. Jednak je to stereoskopický zobrazovací systém IMP s výměnnými filtry, jednak nástroj pro meteorologická pozorování ASI/MET. Samotné vozítko Sojourner pak disponuje alfa-protonovým a rentgenovým spektrometrem APXS – složení částic je zkoumáno pomocí ozařování. A nechybí ani dvojice kamer (černobílá vzadu, barevná vpředu).

Samotnému přistávacímu manévru napomáhal velký brzdící padák, sondu chránil tepelný štít. Krátce před přistáním se podle plánu zažehly brzdící rakety a nafouklo se 24 vzdušných vaků, které zmírnily dopad. Po přistání tak sonda doslova několik metrů poskakovala. Během následujících dnů by mělo vyjet vozítko Sojourner a společně se sondou začnou zkoumat povrch Marsu.

Křištálová kouleVěštecká koule

Podle plánů NASA by měla sonda vydržet týden, během kterého mělo probíhat intenzivní zkoumání. Avšak sonda i s vozítkem budou vysílat směrodatné signály po celé tři měsíce. 27. září 1997 pak proběhne poslední komunikace se sondou, v březnu následujícího roku bude projekt oficiálně ukončen.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: Mars, nasa, sonda, vesmír

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 9. 8. 2020, včera měl(a) svátek Soběslav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt