Na památku soudruha Gagarina slavíme světový den letectví a kosmonautiky

Na památku soudruha Gagarina slavíme světový den letectví a kosmonautiky zdroj: Georgesjournal.wordpress.com/

12. 4. 2012, 7:12 | Jiřina Nováková

stalo se 12. dubna 1969 60. léta

Na památku významné události prvního letu člověka do vesmíru a zahájení epochy pilotovaných kosmických letů je dnešní den ustanoven rozhodnutím  Mezinárodní letecké federace jako Světový den kosmonautiky.

12. duben je významným dnem pro kosmonautiku. První let člověka do vesmíru se uskutečnil pomocí rakety VOSTOK z kosmodromu Bajkonur. Kabina Vostok s Jurijem Alexejevičem Gagarinem uskutečnila jeden oblet kolem planety Země.

Gagarin mohl obdivovat krásu naší planety z výšky, kterou nikdo před ním nedosáhl. Zachovala se jeho citace, kterou pronesl po letu:

„Když jsem v kosmické lodi obletěl Zemi, viděl jsem, jak je naše planeta krásná. Lidé, chraňme a rozmnožujme tuto krásu, ale neničme ji!“

Křištálová kouleVěštecká koule

První let do kosmu byl pro Gagarina zároveň letem posledním. Politická mašinérie si příliš dobře uvědomovala cenu prvního kosmonauta světa a rizika letu do vesmíru. Proto se rozhodla do vesmíru ho dále nevysílat.

Druhé výročí připomíná první start amerického raketoplánu. Američané po dobytí Měsíce a ukončení programu Apollo začali vyvíjet transportní prostředek mezi Zemí a orbitální dráhou, který by dokázal vynést větší náklad a aby byl schopen opakovaného startu. Tímto prostředkem měl být právě komplex raketoplánu.

Cílem bylo i celkové snížení nákladů na lety do vesmíru, což se později ukázalo jako nereálné.

Zdroj: Hvezdarna.plzen.eu

Témata: Jurij Gagarin, létání, vesmír

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 12. 7. 2020, včera měl(a) svátek Olga

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt