Nemoc šílených krav může zabíjet, varují vědci

Nemoc šílených krav může zabíjet, varují vědci zdroj: SXC.hu

3. 4. 2013, 13:11 | Jakub Hájek

stalo se 3. dubna 1996 90. léta

Ženeva – Vědci, kteří včera začali v Ženevě pod záštitou Světové zdravotnické organizace jednat o takzvané nemoci šílených krav, varovali vlády evropských zemí.

Podle nich by se choroba mohla ve velkém rozšířit na lidi ve formě Creutzfeldt-Jakobovy nemoci, jež smrtelně postihuje lidský mozek. Současně odsoudili liknavost, s níž politici dosud k tomuto problému přistupují.

„Nikdo nemůže říci, jak velké je nebezpečí související s infikovaným masem,“ prohlásil německý odborník Heino Diringer z ústavu Roberta Kocha. Pravděpodobnost, že je nemoc šílených krav přenosná na člověka, označil vědec za značnou. Podle jeho názoru by se proto hovězí maso z postižených oblastí nemělo prodávat, dokud nebudou k dispozici další vědecké poznatky. Toto stanovisko podpořila většina jeho kolegů.

„Jsem přesvědčen o tom, že jde o chorobu přenosnou na lidi,“ uvedl Arpád Somogyi ze Spolkového ústavu pro zdravotní ochranu spotřebitelů se sídlem v Berlíně.

Zdroj: MF Dnes, 3. dubna 1996, str. 1

Témata: maso, nemoc, Světová zdravotnická organizace

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 13. 5. 2021, včera měl(a) svátek Pankrác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt