Odstartovala sonda Luna 3, další z objevitelů tajů vesmíru

Odstartovala sonda Luna 3, další z objevitelů tajů vesmíru zdroj: Druidova.mysteria.cz

7. 10. 2010, 13:31 | Matěj Malecha

stalo se 7. října 1959 50. léta

Bajkonur – Dnes kolem jedné hodiny půlnoční odstartovala z kosmodromu Bajkonur sonda nesoucí název Luna 3. Její mise spočívá ve snímkování Měsíce, a to převážně odvrácené strany.

Hmotnost sondy je 278, 5 kilogramů, dlouhá je 130 cm a řiroká od 90 do 120 cm. Zažízení na palubě budou napájena chemickými bateriemi, zčásti pak také pomocí solárních článků. Mimo focení Měsíce bude sonda zkoumat plynnou složku meziplanetárního prostoru, kosmické záření a mikrometeority. Naměřené hodnoty se do rukou soudruhů dostanou radiovým signálem.

Jak to bude s fotografiemi?

Vyfocené snímky přímo v sondě projdou automatickým vyvolávačen, ustalovačem a nakonec budou vysušeny. Následně budou skenerem převedeny také na radiový signál a poslány na Zemi. Celou dobu se bude sonda pohybovat 65 – 68 000 Km nad povrchem Měsíce.

Po nafocení je plánovaný sestup do atmosféry Země, kde sonda shoří.

Křištálová kouleVěštecká koule

Mise bude úspěšná. Snímkování započne 7. října, v atmosféře sonda shoří 20. dubna. Získané snímky budou nekvalitní, přesto však bude SSSR triumfovat, neboť získané materiály budou první fotografie odvrácené strany Měsíce.

Let nebude bez potíží, sonda se během cesty bude přehřívat, nehledě na slabý radiový signál (ten bude oproti předpokladu o polovinu slabší). Stejně tak ani získané fotografie nebudou nikterak kvalitní, avšak přesto se podle nich podaří vytvořit první mapu odvrácené strany Měsíce.

Zdroj: Wikipedia.org, druidova.mysteria.cz

Témata: vesmír

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 5. 4. 2020, včera měl(a) svátek Ivana

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt