Online revoluce: Blíží se konec klasických počítačových her?

Online revoluce: Blíží se konec klasických počítačových her? zdroj: Raketka.cz

24. 4. 2013, 5:12 | PR článek

stalo se 24. dubna 2001 21. století

Stále větší dostupnost internetového připojení mění naše životy prakticky ze dne na den.

Ještě před několika lety si málokdo uměl představit ráno bez kávy a tištěných novin. Dnes už několik vydavatelství zpřístupňuje vybrané články v online podobě.

Místo v knihovně hledáme informace na internetu pomocí vyhledávačů. Zajímavým experimentem je tři měsíce starý projekt Wikipedia, jež má být internetovou encyklopedií, do které bude moci přispívat prakticky každý.

Internet začíná pronikat i do herního průmyslu. Tvůrci dnes běžně poskytují ke stažení počítačové hry v demo či freeware verzi a odpadá tak nutnost distribuce na CD. Vzniká ale také zcela nový druh her, tzv. online hry, které si zahrajete přímo ve svém webovém prohlížeči bez nutnosti stahování. Jediné co potřebujete je kvalitní internetové připojení.

Raketka.cz – online hry zdarma

Jedním z průkopnických serverů, který tyto online hry zdarma poskytuje, naleznete na adrese www.raketka.cz. Poskytuje stovky a stovky online her nejrůznějších kategorií.

Pánskou část čtenářstva jistě osloví střílečky, strategie, vojenské či bojové hry. Pro dívky je vyhrazena přímo speciální kategorie, kde se mohou vžít do role módní návrhářky, vizážistky či kadeřnice. Mohou také trénovat líbání, ať už na palubě Titanicu nebo uprostřed zoo.

Na Raketka.cz najdete ale i logické a závodní hry, stejně jako hry pro dva a více hráčů. Zajímavou kategorii tvoří tzv. MMORPG (Massive-Multiplayer Online Role-Playing Game), kde současně hraje tisíce hráčů po celém světě.

Nejdete zde ale i online verze nesmrtelných DOS her, jako například před týdnem recenzovaný Prince of Persia nebo legendární Wolfenstein 3D! Ten je mimochodem kvalitativně plně srovnatelný s PC verzí.

Zajímavostí je také možnost hledat na webu Raketka.cz poklady, plnit úkoly a sbírat zkušenosti. Nejlepší hráči se pak umisťují v Síni slávy a mohou vyhrát hodnotné ceny.

Technologie online her

Ptáte se, jakým způsobem online hry fungují? V zásadě existují tři nejrozšířenější typy online her. Prvním z nich jsou java hry, které jsou do webové stránky vkládány pomocí tzv. java appletů. Princip je v zásadě stejný jako například u „okénka“ Windows Media Playeru, přehrávající video či zvuk uvnitř webové stránky.

Druhým typem jsou flash hry, které fungují podobně jako java hry, ale využívají jinou technologii. Flash od společnosti Macromedia je v poslední době velmi oblíben, hojně se využívá na tvorbu reklamních bannerů a lze dokonce najít i webové stránky, které jej využívají k přehrávání videa. Věštíme mu v redakci slibnou budoucnost.

Třetím typem jsou jednoduché prohlížečové hry, které využívají rozhraní běžné webové stránky jako jsou obrázky, formulářové políčka, odkazy a podobně a ukládají informace o hráčích do serverové databáze.

Výhodou java/flash her je možnost nejrůznějších efektů, interakce a propracovaných animací, které s pomocí běžné webové stránky není možné vytvořit. Nevýhodou však je, že pro spuštění těchto her musí váš prohlížeč tyto technologie podporovat. Java i flash jsou také poměrně náročné na výkon vašeho počítače. Může se tak stát, že prohlížeč některé náročné online hry prostě „neutáhne“.

Budoucnost herního průmyslu

Pravda, většina online her se nedá srovnávat s propracovanými počítačovými hrami, na kterých pracují vývojáři i několik let. Spíše se jedná o zábavu na krácené dlouhé chvíle. Ale přesto se jedná o velmi zajímavý segment herního průmyslu, který je teprve v plenkách a který bude růst s rozvojem internetu.

Jak budou online hry vypadat za pět, deset let? Kdo ví. Možná budeme hrát online takové pecky jako Max Payne, Gothic nebo NHL 2001 a instalaci her na PC budou znát budoucí generace jen z vyprávění.

Témata: internet, online hry, počítač

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Jo Raketka (založená v

    Aleš, 28. 4. 2013 12:24

    Reagovat

    Jo Raketka (založená v roce 2011) byla opravdu jedním z průkopnických serverů… Ach jo, to jsou zase keci :). Jedním z průkopnických serverů v roce 2001 bylo 1000her a GRANIM(mojehry), to jen pro upřesnění.

Pátek 16. 4. 2021, včera měl(a) svátek Anastázie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt