Pacifik a Atlantik byly propojeny průplavem v Panamě

Pacifik a Atlantik byly propojeny průplavem v Panamě zdroj: Ncvpsapwh.pbworks.com

15. 8. 2012, 20:32 | Tadeáš Sedláček

stalo se 15. srpna 1914 ½ 20. stol.

Colón, Panama – Po téměř třiceti pěti letech práce byl Američany otevřen panamský průplav spojující Atlantický a Tichý oceán. Průplav je dlouhý 81,6 kilometru a široký 150 až 305 metrů. Proplouvající lodě musejí překonat celkem 6 zdymadel.

Ještě před Američany se o vybudování průplavu pokoušeli Francouzi. Ti stavební práce zahájili v roce 1880. Ačkoliv byly plány velice kvalitně navrženy, praktická stránka věci pohořela. Francouzi byli konfrontováni s podmínkami džungle a s ní souvisejícími okolnostmi – tedy vysokými vedry, vlhkostí a malárií. Za devět let stavby zemřelo 20 000 dělníků.

V  roce 1901 převzali rozestavěný průplav Američané. Panama na oplátku za kontrolu místa průplavu požaduje od Američanů tučnou odměnu – 10 milionů dolarů v hotovosti a čtvrt milionu dolarů nájemného ročně.

Američané výrazně zlepšili životní podmínky dělníků. Začali budovat infrastrukturu, instalovat sítě do oken proti komárům přenášejícím malárii a žlutou zimnici, vykuřovat domy a zavádět kanály. V roce 1905 mohl šéf inženýr americkému presidentovi hrdě oznámit, že pásmo okolo budoucího průplavu je zbaveno žluté zimnice.

V říjnu loňského roku se konala zkušební plavba, “veřejnosti” se však průplav otevřel až dnes. S velkou slávou dnes hranici obou oceánů překročil parník Ankon. Avšak v souvislosti s probíhajícím světovým konfliktem se v nejbližší době nepočítá s plnou vytížeností. Poplatky za průjezd se odvíjejí podle tonáže proplouvající lodi.

Křištálová kouleVěštecká koule

Na plný výkon se přejde až po skončení první světové války, konkrétně v roce 1920. Celý průplav stál 639 000 000 dolarů. Největší poplatek zaplatila loď Disney Magic, jednalo se o 333 000 dolarů, nejmenší plavec Richard Halliburton – 36 centů.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: lodě, Panama, průplav, Spojené státy americké, stavba

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 2. 3. 2021, včera měl(a) svátek Bedřich

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt