První Čechoslovák Vladimír Remek je ve vesmíru

První Čechoslovák Vladimír Remek je ve vesmíru zdroj: 24techno

2. 3. 2011, 12:21 | Petr Šrajer

stalo se 2. března 1978 70. léta

Bajkonur, SSSR – Tak jsme se konečně dočkali. Nejen Rusové a Američané vyletěli nad povrch Země. Třetí národnost ve vesmíru je československá. Právě dnes totiž i občan československé republiky opustil naši domovskou planetu.

Tím šťastlivcem je kapitán ČSLA, třicetiletý “budějčák” Vladimír Remek, který (v pozici kosmonaut-výzkumník) spolu s Alexejem Alexandrovičem Gubarevem (kapitánem) vyrazil do hlubin vesmíru.

V 16 hodin 27 minut 57 vteřin se odlepila od povrchu nosná raketa, která dovedla družici na dráhu, po které se měla dostat až k cílové družici SALJUT 6.

Tam by se měli setkat s Jurijem Viktorovičem Romaněnkovem a Georgijem Michajlovičem Grečkem, se kterými mají pracovat celý týden na různých výzkumech. Mimo jiné by to mělo být rozmnožování řas ve vzduchoprázdnu. sledování změn v jasnosti hvězd a různé jiné experimenty.

Měli bychom s nimi být ve spojení pomocí televize, takže toto rozhodně není poslední zpráva o našem kosmonautovi. Během příštích sedmi dnů držme Vladimíru Remkovi palce, protože ne každá cesta do vesmíru skončí úspěchem.

Křištálová kouleVěštecká koule

Výprava naštěstí dopadne dobře a Vladimír Remek se vrátí šťastně zpět do Československa. Na jeho počest bude pojmenována planetka 2552 – Remek. V roce  roce 2004 se Remek stane poslancem Evropského parlamentu.

Zdroj: Kosmo.cz

Témata: Bajkonur, Sojuz, vesmír, vladimír remek

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Remek ani

  Josef Zapletal, 3. 3. 2011 7:06

  Reagovat

  Remek ani nemek

 • To už tady bylo,

  Emeritní rada, 2. 3. 2013 21:37

  Reagovat

  To už tady bylo, když někteří listopadoví revolucionáři zpochybňovali let prvního občana planety Země J. A. Gagarina do vesmíru. Teď se vynořují další “experti”, kteří zpochybňují bezpochyby zcela výjimečnou událost, jakou byl let prvního evropana do kosmu.

  • Tak předně Gagarin byl

   watchtower, 17. 4. 2013 7:43

   Reagovat

   Tak předně Gagarin byl také Evropan, tudíž o Remkovi jako prvním Evropanovi nemůže být řeč. A jestli byl gagarin opravdu opravdu první je taky ve hvězdách. Jestli tam (ve hvězdách) není do dneška ten někdo opravdu opravdu první :-)

Úterý 20. 4. 2021, včera měl(a) svátek Rostislav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt