Raketa V2 dosáhla jako první hranici vesmíru

Raketa V2 dosáhla jako první hranici vesmíru zdroj: Legacy.cubeupload-dev.com

3. 10. 2012, 12:24 | Martina Sotáková

stalo se 3. října 1942 ½ 20. stol.

Peenemünde – Raketa V2 dnes doletěla jako první předmět vyrobený lidskou rukou na hranici vesmíru.

Raketa byla ozdobena dívkou sedící na srpku měsíce a při své cestě dosáhla výšky 80 kilometrů. Poté se po balistické křivce zřítila do moře 192 kilometrů od startovací rampy.

Vývoj rakety

Vývoj bezpilotní střely začal již v roce 1937 na základně v Peenemünde u Severního moře. Celý projekt měl na starosti generál Walter Dornberger. V čele inženýrů a vědců je Wernher von Braun.

Vzhledem k tomu, že bylo nutné zvětšit vědeckou základnu, byli pozváni významní odborníci z celé Říše. V základně pracuje na 4000 vojáků s technickým vzděláním, kteří se po skončení vývoje stanou jádrem nových bojových raketových jednotek Wermachtu.

První test

První test se uskutečnil 18. března letošního roku. Pokus skončil neúspěchem, jelikož raketa vybuchla ještě před startem. První oficiální start se konal 13. června za přítomnosti Alberta Speera. Raketa dopadla kilometr od odpalovací rampy, i přesto byli konstruktéři spokojeni, jelikož byl vyřešen problém se startem.

Přes počáteční Hitlerův skepticismus ohledně raket V2, kdy se ještě před 2 lety domníval, že raketa nemůže konkurovat bombardérům, vydal rozkaz k sériové výrobě, i když projekt nebyl zcela dokončen. Vše svěřil Heinrichu Himmlerovi, říšskému šéfovi SS.

Technická specifikace

Celková délka rakety činí 14 m, v průměru má 1,65 m. Je stabilizovaná 4 křidélky s rozpětím 3,56 m. Navigační zařízení umožňuje dosáhnout přesnosti zásahu cíle 17 km. Raketa je schopna doletět do vzdálenosti 320 km a dostane se do výšky 80 – 93 km. Váží téměř 13 tun a je osazena motorem, který využívá jako palivo etanol a jako okysličovadlo slouží tekutý kyslík. Je nejvýkonnějším raketovým motorem na světě.  Po jeho vypnutí má raketa rychlost 1400 m/s.

Kontrolu nad střelou zabezpečuje gyroskopický systém LEV-3, který zajišťuje stabilitu a setrvačníkový akcelerometr, který po dosáhnutí určité rychlosti vypne motor a raketa tak může začít klesat.

Křištálová kouleVěštecká koule

Britové budou informováni o tajném projektu a vývojovém středisku v Peenemünde, které bude pravidelně sledováno průzkumnými letadly. 18. srpna 1943 podniknou na středisko nálet, což zásadně zpomalí vývoj a výrobu raket V2.

Výroba nebude jednoduchou záležitostí. Ke konstrukci jedné rakety bude potřeba stejný počet hodin jako při výrobě šesti stíhaček.

Rakety V2 budou vyráběny nedaleko města Nordhausen v podzemní továrně Dora. Pracovat zde budou v otrockých podmínkách vězni z pobočného koncentračního tábora Buchenwald, více jak 20 000 z nich zde nalezne smrt.

V2 bude moci být poprvé nasazena až v létě 1944. 8. března 1944  budou do středu Londýna vypáleny první dvě střely. V dalších 10 dnech bude vypuštěno dalších 24.

Rakety původně startovaly z betonových plošin s odpalovacími rampami v Peenemünde, ale vzdálenost od nepřátelských cílů v Anglii byla příliš veliká. A tak se betonové bunkry začnou stavět v roce 1943 ve Francii, Belgii a Holandsku. V těchto obrovských komplexech bude rovněž rovnou zajištěna i výroba. Vzhledem k tomu, že budou velmi nápadné, budou terčem těžkých leteckých náletů. Začne se tak používat mobilní odpalovací zařízení Meillerwagen.

Postupně bude vylepšována přesnost doletu pomocí rádiového přístroje Viktoria.  V severní Francii bude postaven betonový bunkr Umspannwerk C neboli Transformátorová stanice C, kde se bude nacházet vysílač. V raketách bude umístěn přijímač, který po startu upravuje trajektorii střely.

Prototypy měly černo-bílý šachovnicový nátěr, bojové verze budou opatřeny kamufláží, na konci války budou rakety natírány pouze olivově zelenou.

Proti Británii a Beneluxu bude celkem vypuštěno přes 2900 raket, poslední z nich 27. března 1945. Celkový počet obětí těchto střel bude zhruba 7000.  Celkem bude vyrobeno na 6000 raket, z nichž více jak 3000 bude vypáleno proti nepřátelským cílům.

Na konci války se budou snažit Američané i Sověti získat konstrukční plány, i celé rakety V2, stejně tak nejlepší vědce. Podaří se to právě Američanům v rámci operace Paperclip. Konstruktér Werner von Braun i Walter Dornbergerse se stanou válečnými zajatci.

Přesídlí do Fort Bliss v Texasu, dopraveny sem budou dokumentace, plány, studie, výkresy i samotné rakety V2. V roce 1946 bude v USA pracovat zhruba 300 německých a rakouských raketových odborníků. Werner von Braun bude mít zásadní podíl na americkém kosmickém programu, bude projektovat raketu Saturn pro let na Měsíc.

Raketa V2 bude známa jako Zbraň odplaty (původní označení A4) a bude první kapalinovou balistickou střelou nasazenou v boji.

Zachováno bude 20 raket V2 v muzeích po celém světě.

Zdroj: www.panzernet.net, www.lidovky.cz, scienceworld.cz, cs.wikipedia.org

Témata: Adolf Hitler, druhá světová válka, nálet, navigace, raketa, střela, V2, von Braun, vývoj

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • "Po jeho vypnutí má

  Karel, 3. 10. 2012 19:40

  Reagovat

  “Po jeho vypnutí má raketa rychlost 1400 m/s” je nesmysl. Záleží, do jaké výšky motor raketu vystrká.

  V době, kdy se stala tato událost (byl to ne zcela povedený test, kdy raketa vyletěla do takové výš omylem) šlo o prototyp, který neměl ještě takové parametry, jako se uvádí v části Technická specifikace. Oni spíš Němci byli rádi, že to takhle létalo, než že by to přesně takhle plánovali.

  Dneska se za hranici vesmíru považuje výška 100 km. Té později V-2 také dosáhla (dokonce přes 200 km).

 • Nedávno vyšla nová kniha

  Jura, 3. 3. 2017 12:03

  Reagovat

  Nedávno vyšla nová kniha „Dora – Zadrátované myšlenky a vzpomínky“ vydaná podle vzpomínek Františka Jelínka který v koncentračním táboře Dora-Mittelbau sabotoval společně s Jiřím Benešem výrobu raket V2.

 • Chci se zeptat... nemá

  Daniel, 9. 1. 2019 0:42

  Reagovat

  Chci se zeptat… nemá někdo odkaz na kamufláže raketV2…?

  • Co máte prosím na

   Jura, 9. 2. 2021 13:27

   Reagovat

   Co máte prosím na mysli kamufláží?

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt